Kılıçdaroğlu kurultay kararı aldı

Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından partide yoğun eleştirilere hedef olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultay kararı aldı.

Gazze'den getirilen yaralıları ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine kutlamak için henüz Erdoğan'ı aramadığını ve 'üslubunu değerlendirerek arayacağını' söyledi.

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından hedef olduğu istifa ve kurultay çağrılarıyla ilgili sorulara yanıt verdi.

Seçimin ardından düzenledikleri basın toplantısında kurultay talebinde bulunan partili bazı milletvekillerine 'imzaları toplayın hemen kurultay yapacağım' dediğini kaydeden Kılıçdaroğlu ''Ama anlaşılıyorki imza toplamakta biraz zorluk çekecekler. Merak etmesinler ben kurultayı toplayacağım'' dedi.

'İhsanoğlu genel başkanın adayı'

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevi bırakmasını ve kurultaya gidilmesini istemişti.

Salı günü düzenlediği basın toplantısında CHP'nin cumhurbaşkanlığı seçiminde izlediği stratejiyi eleştiren Tarhan, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Kılıçdaroğlu'nun adayı olduğunu, isminin parti organlarında tartışılmadığını söylemişti.

Emine Ülker Tarhan'a, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, İstanbul Milletvekili Nur Serter ve Mersin Milletvekili İsa Gök de destek verdi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından önce sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında ''CHP'nin yeni kadrolarla yeni ufuklara yelken açması'' gerektiğini söyledi.

İnce, "Sayın genel başkanım da çok kısa süre önce 'Gezi Ruhu' ile CHP'ye enerji kazandırmak isteyip de beklentisi gerçekleşmeyenler için, gençlerin siyasette neler yapacağını göstermek için kurultayı toplamasını hep birlikte istiyoruz" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultay açıklamasının ardandan, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, grup başkanvekilliği görevinden en kısa sürede istifa edeceğini açıkladı.

İlgili haberler