İran cumhurbaşkanı Ruhani'den sürpriz tweet

Telif hakkı BBC World Service

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir kadın matematikçinin başı açık resmini iliştirdiği tweet mesajıyla herkesi şaşırttı ve sosyal medyada büyük yankı yarattı.

Söz konusu matematikçi, geçen hafta Fields ödülünü alan ilk kadın ünvanını kazanan Profesör Meryem Mirzahani'ydi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu haberden duyduğu memnuniyeti bildirdiği tweetinde "Fields ödülünü kazanan ilk kadın olan #MaryamMirzakhani'ye tebrikler, İranlılar olarak gurur duyduk" yazdı.

Ama asıl sürpriz mesaja iliştirilmiş olan iki fotoğraftaydı. Birinde ödülle matematikçi İran'a has örtünme biçimi olan hicab ile diğerinde ise başı açık olarak görülüyordu.

İmaj 3 bin kere yeniden tweetlendi (RT) ve çok sayıda yorum aldı.

Bir çok yorumda "samimiyetsizlik" eleştirisi dikkat çekiyordu.

Bir Twitter kullanıcısı "İran'daki kadınları okumaya ve onun gibi başarılı olmaya teşvik edecek misiniz? Yoksa her zaman yaptığınız gibi onları baskı altında mı tutacaksınız?" diyordu.

Telif hakkı AFP

Bir başkası ise iki yıl önce üniversitelerde kadınların devam edebileceği bölümlerin kısıtlanması uygulamasını hatırlatarak, "#İran diyasporası cbaşkanı Ruhani'nin Mirzahani fotolarını kullanmasından çok heyecanlı ama kadınlar üniversite eğitiminin çeşitli alanlarından dışlandığı zaman sesleri çıkmaz" diye yazdı.

Ruhani'nin, nitelikli iş gücünün ülkeden kaçışı ya da "beyin göçü"nü durdurmak amacıyla eğitimli kadınlara bir mesaj vermek istediği yorumunu yapanlar oldu.

Olumsuz tepki az

İran cumhurbaşkanının aynı resimler iliştirilmiş olarak attığı, tweetin Farsça versiyonuna gelen bazı cevaplar da bu teoriyi destekler gibiydi.

Bir kullanıcı "Bu İran'daki gençleri cesaretlendirecek. Yurt dışına gitmenin tek çıkış yolu olduğunu düşünmelerine fırsat vermeyin" diyordu.

Son yıllarda onbinlerce İranlı kadın Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde şanslarını denemek için ülkelerini terketti. Şu anda ABD'de yaşayan Mirzahani de üniversiteyi bitirdikten sonra ülkesini terkedenlerden.

Kimileri ise cumhurbaşkanının herkesi memnun edecek bi çizgi izlediğini düşünüyordu. Biri "Bu muhtemelen her iki tarafı da memnun etmeye yönelik bir mesaj...Müslüman kadınları 'doğru düzgün' kapanmamakla suçlayan ne kadar çok troll var bir bilseniz"

Belki de Twitter kullanan İranlılar daha liberal eğilimli olduğundan, cumhurbaşkanının kullandığı başı açık fotoğrafa olumsuz ve şiddetle tepki gösteren çok az kişi çıktı.

Medya temkinli

Cumhurbaşkanının cesur mesajına rağmen, İran medyası bu konuda gayet temkinliydi. İran gazetesi Mirzahani'nin sadece kapalı bir fotoğrafına yer verdi, diğerleri ise bu ikilemden kaçınmak için zekice kırpılmış fotoğraflar ya da çizimler kullanmayı tercih ettiler.

Telif hakkı BBC World Service

Başı açık kadın göstermek "İslami olmayan değerleri yüceltmek"le suçlanmaktan korkan İran medyasında çok nadiren geçilen bir kırmızı çizgi.

Ruhani daha önce İslami kılık kıyafet kuralları konusunda daha yumuşak bir çizgi izleyebileceğinin işaretlerini vermişti.

Geçen yılın Temmuz ayında kıyafetleri İslami kriterlere uygun görünmeyen kadınlara karşı yaptırımlara gidilmesine olduğunu söylemişti.

Bu yılın başlarında çok sayıda kadın, Facebook'a başları açık fotoğraflarını koyarak İslami giyim kurallarını belirleyen yasaya meydan okumuşlardı.

İlgili haberler