Irak: ABD IŞİD'e hava operasyonu düzenledi

Telif hakkı n

ABD, 8 Ağustos'ta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının eline geçen Musul barajını geri almak için hava operasyonu düzenledi.

Amerikan savaş uçakları ve insansız uçaklar, IŞİD militanlarıyla çarpışan Irak ordusu ve Kürt birliklerine hava desteği sağladı.

Musul'daki kaynaklar BBC'ye en az 11 IŞİD militanının öldüğünü söyledi.

Bölgeden gelen ilk haberlerde baraj bölgesini bombalayan uçakların hangi ülkeye ait olduğu konusunda belirsizlik vardı.

Ancak NBC ve diğer Amerikan televizyonları askeri yetkililere dayanarak operasyona Amerikan F-18'leri ve insansız savaş uçaklarının katıldığını duyurdu.

NBC'ye konuşan kaynaklar barajı geri almak için başlatılan operasyona, IŞİD militanların henüz burayı havaya uçuracak konumda olmamaları nedeniyle karar verildiğini söyledi.

Ezidi katliamı

Bu yaz Musul'u ele geçiren radikal İslamcı Sünni grup, Müslüman olmayanlara karşı katliamlara girişmekle suçlanıyor.

IŞİD militanlarının Cuma günü Kuzey Irak'ta Sincar kenti yakınlarındaki Ezidi köyü Koço'da en az 80 erkeği öldürdüğü, çok sayıda kadın ve çocuğu kaçırdığı belirtiliyor.

Militanların, İslamiyete geçmeleri için köylülere süre verdikleri, Ezidilerin bunu reddetmesi üzerine katliama giriştikleri haber veriliyor.

Koço'dan kaçan Tamir Reşki adlı bir Ezidi, BBC'den Güney Yıldız’a şunları söyledi:

"Biz daha erken ayrıldık. Köyde 400 kişi kadar kalmıştı. Sonra kaçmaları mümkün olmadı. Etrafları sarıldı. Erkekleri öldürmüş, kadınları götürmüşler. Yaralı bir yakınımın telefondaki son sözleri, erkekleri öldürdüler, kadınları ve çocukları götürdüler oldu. Sonrasında telefon kesildi. IŞİD herkesin telefonlarını toplamışlar. Kimseden haber alamıyoruz. Yardım gelmezse biz de burda öleceğiz. Şengal Dağı'nın bizim bulunduğumuz bölgesinden kaçmak mümkün değil."

Bu arada, Batılı ülkelerin Irak'a yardımlarını artırdığı bir dönemdeAlmanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Irak'ı ziyaret etti.

İlgili haberler