'Doğu Ukrayna'da mülteci konvoyuna füze saldırısı'

Telif hakkı AP

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusundaki Luhansk'daki çatışmalardan kaçan mültecileri taşıyan bir araç konvoyuna füze ve havan mermileri isabet ettiğini bildiriyor.

Ayrıntılar henüz açıklık kazanmadı ve saldırıyla ilgili başka bir kaynaktan açıklama gelmedi.

Açıklamayı yapan Ukrayna yetkilileri Rusya yanlısı isyancıları suçluyor.

Reuter ajansına göre, isyancılara ait bir haber sitesi bölgede şiddetli topçu ateşi olduğunu bildirdi.

Luhansk halen ayrılıkçıların elinde.

Ukrayna askeri sözcüsü Andriy Lysento, Rus füzeleri kullanan "militanlar"ın konvoya havan ve Grad füzeleriyle ateş açtığını söyledi ve "Kadınlar ve çocuklar dahil çok sayıda kişi öldü" dedi.

İsyancıların ilan ettiği "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin sözcüsü Andrei Purgin, konvoya saldırdıkları iddiasını reddederek, "Yolu sürekli uçaklarla ve Grad füzeleriyle bombalayan Ukraynalıların kendisi. Aylardır yaptıkları gibi yine çok sayıda sivil öldürdükleri anlaşılıyor" diye konuştu.

Rus yapımı Grad füzeleri çatışmanın iki tarafınca da kullanılıyor.

İsyancıların kontrolündeki Luhansk, kenti kuşatma altında tutan hükümet güçlerinin, sürekli topçu ateşi altında ve bölgede mahsur kalan siviller elektrik, su, yiyecek sıkıntısı çekiyorlar.

Kendilerini "Donetsk Halk Cumhuriyeti" üyeleri olarak tanımlayan muhaliflerin Mayıs ayında ele geçirdiği Luhansk'ta dün ilk kez bir polis merkezine Ukrayna bayrağı yeniden asıldı.

Ukraynalı yetkililer Donestsk yakınlarındaki Horlivka isimli kentin de kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı.

Uzmanlar Ukrayna ordusunun Rus muhalifler üzerinde son günlerde üstünlük kurduğunu belirtiyor.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Berlin'de yapılan müzakerelerde, Rusya'nın doğu Ukrayna'ya gönderdiği insani yardımın yerine ulaştırılması konusunda tam bir mutabakata varıldığını söylemişti.

Buna karşılık Lavrov, ateşkes konusunda bir anlaşmaya varılmadığını da kaydetmişti.

İlgili haberler