Ebola krizi: Deneysel ilacı alanlarda iyileşme işareti

Telif hakkı Getty

Liberya'da Ebola'ya yakalanan ve geçtiğimiz Perşembe'den bu yana henüz deney aşamasında olan Zmapp isimli ilacı kullanan üç doktorun sağlık durumunda iyileşme gözlendiği açıklandı.

Ülkenin Enformasyon Bakanı Lewis Brown hükümetin az miktarda Zmapp elde edebildiğini ve bunu biri Nijeryalı, ikisi Liberyalı üç doktora verdiklerini söyledi. Doktorların virüsü Ebola ile enfekte olmuş hastaları tedavi etmeye çalışırken kaptığı söyleniyor.

Virüsü kapan ABD'li iki misyonerin de Zmapp ile iyileşme kaydettiği ancak 75 yaşındaki İspanyol bir papazın ise Zmapp tedavisine rağmen geçen hafta hayatını kaybbettiği açıklanmıştı.

Zmapp'in üreticisi olan ABD firması ellerinde ilaçtan kalmadığını, yayılmayı önlemenin tek yolunun ise virüsü taşıyan hastaların karantina altına alınmas olduğunu söylüyor.

Bu arada Bakan Brown, Liberya'da saldırıya uğrayan bir tıp merkezinden kaybolan ve Ebola ile enfekte olduğu düşünülen 17 kişinin bulunduğunu da açıkladı. İlaçların da çalındığı tıp merkezinin neden saldırıya uğradığı ise bilinmiyor.

Henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmayan Ebola virüsü nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 1229.

Nijerya'da beş kişinin ise iyileştiği ve Lagos'taki hastaneden taburcu edildiği söylendi.

Virüsle enfekte olmuş kişinin vücut sıvılarına doğrudan temas ile bulaşan Ebola'da, grip benzeri belirtiler görülüyor ve bunlar gözler ve diş etleri gibi dış bölgelerde kanamalara sebep olabiliyor. İç kanamaya sebep olduğunda ise organların iflası ile karşılaşılabiliyor.

Gine'de başlayan salgın, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya'ya yayıldı.

Dünya Sağlık Örgütü salgının ciddiyetine dayanarak henüz test aşamasında olan ilaçların tedavi amaçlı kullanılabileceğine karar verdi.

İlgili haberler