İtalya meclisinden peşmergeye silah yardımına onay

Telif hakkı AFP

İtalyan parlamento komisyonları, adını İslam devleti örgütü olarak değiştiren IŞİD örgütüne karşı mücadele amacıyla Kürt peşmerge güçlerine silah yardımı yapılmasını onayladı.

Senato ve Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler ve Savunma komisyonları bugün olağanüstü ortak toplantı yaparak peşmerge güçlerine silah gönderilmesini görüştü.

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Federica Mogherini, İslam devleti örgütünün tüm dünya için tehdit oluşturduğunu ve Irak’a askeri yardım yapmanın “kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

Mogherini, “Sivillere yardım etmek hem siyasi hem de daha ziyade ahlaki bir zorunluluktur” dedi.

Savunma Bakanı Roberta Pinotti de hükümetin “otomatik hafif silahlar ve bunlara uygun mühimmat” göndermeyi planladığını belirterek parlamentodan onay alınması halinde birkaç gün içinde silah sevkiyatına başlanabileceğini açıkladı.

Senato’ya bağlı Dış İlişkiler ve Savunma komisyonlarında yapılan oylamada, silah yardımı 27 “evet”, 4 “hayır” oyuyla kabul edildi. Temsilciler Meclisi komisyonlarındaki oylamadan ise 56 “evet”, 12 “hayır” oyu çıktı.

“Avrupa faiz oranlarından ibaret değil”

İtalyan parlamentosundaki oylama, Başbakan Matteo Renzi’nin Irak ziyaretiyle aynı saatlerde gerçekleşti.

Renzi bu sabah gittiği Irak’ta hem Bağdat hem de Erbil’de temaslarda bulundu. Renzi, Bağdat’ta Devlet Başkanı Fuad Mashum, görevden alınan Başbakan Nuri el Maliki ve yerine geçecek olan Haydar el Abadi ile görüştü.

Daha sonra gittiği Erbil’de ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Renzi, Irak’ta verdiği mesajlarda Avrupa Birliği'nin (AB) daha etkin politika yürütmesi gerektiğinin altını çizerek “Avrupa sadece faiz oranları ve kısıtlamalardan ibaret değildir. Avrupa fikri, belli bir dünya görüşünü ve insan onurunu savunmak amacıyla doğmuştur” dedi.

Almanya: Yardıma hazırız

Kuzey Irak’taki peşmerge güçlerine daha önce ABD ve Fransa’dan da silah yardımı yapılmıştı.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von Leyden de bugün düzenlenen bir basın toplantısında “Silah ve mühimmat sağlamaya prensip olarak hazırız” dedi.

Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü de gönderecekleri ekipmanın tür ve miktarının bir hafta içinde kararlaştırılacağını söyledi.

İlgili haberler