ABD IŞİD'in tehditlerine karşın yeni operasyon düzenledi

Telif hakkı AP

IŞİD'in ABD saldırıları devam ederse ikinci bir ABD vatandaşını öldüreceği yönündeki tehditlerine karşın ABD'nin adını İslam devleti olarak değiştiren örgüte yönelik yeni hava operasyonları düzenlediği belirtildi.

ABD savaş uçaklarının ve insansız hava araçlarının Musul yakınlarında IŞİD ile çatışan Kürt güçlerine hava desteği vermeye devam ettiği de belirtiliyor.

Salı günü IŞİD örgütü ABD'li gazeteci James Foley'nin başının kesilerek öldürüldüğü bir videoyu sosyal medyada yayınlamıştı. ABD'li yetkililer videonun gerçek olduğunu açıklamıi, ardından konuşan ABD Başkanı Obama ise "Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için gereken her şeyi yapmaya devam edeceğiz" demişti.

Foley'nin öldürüldüğü videonun sonunda IŞİD militanları ABD operasyonlarının devam etmesi halinde kaçırılan bir başka ABD'li gazeteci olduğu iddia edilen Steven Sotloff'u da öldürmekle tehdit etmişti.

Videonun yayınlanmasından bu yana ABD güçlerinin IŞİD'e yönelik 14 hava saldırısı yaptığı belirtildi.

ABD hava saldırılarının çatışmaların yoğunlaştığı Musul barajı yakınlarında gerçekleştiği ifade ediliyor.

ABD'li yetkililer hava saldırılartıyla IŞİD'in kullandığı askeri araçların ve diğer benzeri hedeflerin yok edildiğini söylüyor.

Kurtarma operasyonu başarısız oldu

Telif hakkı AFP

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon yakın geçmişte Suriye'de tutulan Amerikan rehinelerini kurtarmak için gizli bir askeri operasyon düzenlendiğini, ancak sonuç alınamadığını açıkladı.

Pentogon'un açıklamasında kurtarılmaya çalışılan rehineler arasında IŞİD tarafından başı kesilerek öldürülen Amerikalı gazeteci Stephen Foley'nin olup olmadığı söylenmedi.

Ancak adının açıklanmasını istemeyen üst düzey ABD'li yetkililer kurtarılmaya çalışanlar arasında Foley'nin de olduğunu belirtti.

IŞİD Foley'nin ABD'nin hava saldırılarına misilleme olarak öldürüldüğünü açıklamıştı.

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama adını İslam devleti olarak değiştiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün sosyal medyada yayımladığı, ABD'li gazeteci James Foley'in başının kesilerek öldürüldüğünü gösteren video için 'dehşet verici' dedi ve ABD'lileri korumak için her şeyi yapacaklarını söyledi.

'21.yüzyılda yerleri yok'

Adını İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD örgütünün eylemlerine 21. yüzyılda yer olmadığını belirten Obama, "Geleceği inşa edenler bu terörist gruplar değil, James Foley gibi insanlardır" diye konuştu.

Telif hakkı AFP

Foley'nin öldürülmesini "tüm dünyanın vicdanını şoke eden bir şiddet eylemi" diye tanımlayan Obama IŞİD'in iflas etmiş bir ideolojisi olduğunu ifade etti ve "Bu yapıdaki bir örgüt mutlaka başarısızlığa uğrayacaktır" dedi.

Obama Irak'a yönelik ise 'birlik olun' çağrısını yineledi. "Bu tehdide karşı tüm Orta Doğu ülkeleri birlikte hareket etmeli" diyen Obama, artık farklılıkların bir kenara bırakılması gerektiğini söyledi.

'Rehineler hedeflenen yerde değildi'

Pentogon'un yaptığı açıklamada operasyonun "hava ve yer unsurlarıyla yapıldığı ve IŞİD içindeki belirli bir adam kaçırma şebekesine odaklandığı" söylendi.

Açıklamada, "Maalesef operasyon başarısız oldu, çünkü rehineler hedeflenen yerde değildi" denildi.

Telif hakkı

Öte yandan Obama yönetiminden üst düzey yetkililer yaz başında Amerikan özel güçlerinin aralarında Foley'nin de bulunduğu rehineleri kurtarmak için Suriye'ye indirildiğini açıkladı.

Yetkililer askerlerin IŞİD militanlarıyla çatışmaya girdiğini ve birkaçını da öldürdüklerini, çatışmada ölen Amerikan askeri olmadığını kaydetti.

Beş yıldır Ortadoğu'da çalışan James Foley 22 Kasım 2012'de kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırılmıştı.

Gazeteci daha önce de Libya'da 2011 yılında kaçırılıp serbest bırakılmıştı.

Foley, 2012 yılında BBC'ye verdiği bir mülakatta, "Ben çatışma bölgelerinin trajik öykülerine kapılmış, anlatılmamış hikâyeleri gün yüzüne çıkarmaya çalışan biriyim" diyordu.

Foley'in annesi Diane, Facebook'ta yayımladığı mesajında oğluyla gurur duyduğunu belirterek, oğlunun Suriyelilerin acılarını duyurmak için hayatını kaybettiğini söyledi.

İlgili haberler