İsrail Hamas'ın üç üst düzey komutanını 'öldürdü'

Telif hakkı EPA

Hamas, İsrail'in sabaha karşı Gazze'nin güneyinde gerçekleştirdiği hava saldırılarında üç üst düzey komutanının öldüğünü açıkladı.

Toplam yedi kişinin öldüğü saldırılarda Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin El Kassam Tugayları komutanlarından Muhammed Ebu Şamala, Raid el-Attar ve Muhammed Barhum'un öldürüldüğü belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan görgü tanıkları hava saldırısında dört katlı bir binanın tamamen çöktüğünü söyledi.

Dün de İsrail ordusu İzzeddin El Kassam Tugayları lideri Muhammed Deif'i hedef alan bir hava saldırısı düzenlediğini ancak Deif'in saldıreıdan sağ kurtulduğunu açıklamıştı.

O saldırıda Deif'in karısı ve çocuğu hayatını kaybetmişti.

İsrail'in yaklaşık 6 haftadır devam eden Gazze saldırıları Kahire'deki uzlaşma çabaları nedeniyle 10 günlük bir ateşkesle durmuştu.

Ancak bu hafta içerisinde Hamas ve İsrail hükümeti birbirlerini ateşkesi bozmakla suçlamış ve İsrail'in Gazze hava saldırıları tekrar başlamıştı.

Üst düzey isimler

BBC muhabiri Yolande Knell,öldürülen Hamas komutanlarının örgütün kilit pozisyonlarında görev yaptığını ifade ediyor ve bu isimlerin kaçakçılık ve tünel inşaatı gibi konulardan sorumlu olduğunu söylüyor.

Özellikle Raid el-Attar'ın güney Gazze'deki en üst düzey Hamas yetkilisi olduğu belirtiliyor. Attar, kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'i 2011'deki esir takası sırasında Mısırlı yetkililere teslim eden kişi olarak da biliniyordu.

Saldırılarda ölen bir diğer isim Muhammed Ebu Şamala'nın ise Refah'taki en üst düzey Hamas lideri olduğu ifade ediliyor.

Hamas'ın sözcüsü Fevzi Barhum'un yakın akrabası Muhammed Barhum da Hamas içerisinde üst düzey bir yetkiliydi.

Hamas'tan yapılan açıklamada, İsrail ile sürdürülebilir bir ateşkes için görüşmelerin artık devam etmeyeceği de ifade edildi.

'IŞİD'den farkı yok'

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Gazze'de ateşkes görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından 'operasyonlar sürecek' açıklamasını yaptı.

Netanyahu dün akşam yaptığı konuşmada, "Gerekli olduğu sürece elimizdeki tüm imkanlarla operasyona devam edeceğiz" dedi.

İsrail'in güneyindeki sivillerin güvenliğini ve huzurunu garanti altına alana kadar harekâtın süreceğini ifade eden Netanyahu, Hamas için ise, "IŞİD'den farkı yok" yorumunu yaptı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada son ateşkesin bozulmasından bu yana toplam 92 hava saldırısı düzenlendiği ifade edildi. İsrail, Hamas'ın aynı süreç içerisinde İsrail topraklarına 137 roket attığını iddia etti.

İlgili haberler