Fransa: Hükümet istifa etti

Telif hakkı AFP

Fransa Başbakanı Manuel Valls, ekonomi politikaları nedeni ile kabinede oluşan tartışmanın ardından hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı François Hollande'a sundu.

Fransız Haber Ajansı (AFP) Cumhurbaşkanı François Hollande'in ofisinden yapılan açıklamada, cumhurbaşkanının istifayı kabul ettiği ve "ülke için koyduğu yönergeler doğrultusunda" Başbakan Valls'den yeni bir hükümet kurmasını istediğini yazdı. Yeni kabine Salı günü kurulacak.

Reuters haber ajansına göre hafta sonu Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg'un 2008 yılından bu yana ülkenin bütçe açığını kısmak için aldığı önlemlerin euro-bölgesi ekonomilerinin belini büktüğünü ve oyları popülist ve aşırıcı partilere kaydırdığını söylemişti.

Le Monde gazetesine konuşan bakan, Almanya'nın Avrupa boyunca uygulanan kemer sıkma politikaları nedeniyle kapana kısıldığını söylemişti.

Montebourg, Fransa'nın doğusunda Sosyalistlerle bir araya geldiği toplantıda, "Almanya'nın muhafazakarlarının ölçüsüz takıntılarına karşı, adil ve makul bir direniş gösterme zamanı geldi" ifadelerini kullanmıştı.

Montebourg'e Eğitim Bakanı Benoit Hamon ve Kültür Bakanı Aurelie Filipetti'den de destek geldi.

Başbakan Valls Montebourg'ü haftasonu sarf ettiği sözler nedeni ile "sarı çizgiyi aşmakla" suçladı.

Ekonominin gidişatı

Valls Mart ayında hükümeti kurması için görevlendirilmişti. Başbakan bir süredir kabine içindeki fikir ayrılıklarını uzlaştırmaya çalışıyordu.

Eğitim Bakanı Hamon, Pazar günü yaptığı çağrıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Avrupa'yı yönlendirmesine bir son verilmesi gerektiğini belirtip "Eğer yeterli gelire sahip değillerse Fransızlara hiçbir şey satamazsınız" dedi.

Manuel Valls, Mart ayındaki yerel seçimlerin ardından başbakan oldu.

Yerel seçimlerde Hollande'ın Sosyalist Partisi beklenilen başarıyı elde edememişti.

Fransa hükümeti ay başında yaptığı açıklamada, bir önceki yüzde 1'lik büyüme oranına ulaşmanın imkansız olduğunu itiraf etmişti. Almanya ekonomisi de Nisan ve Haziran ayları arasında yüzde 0,2 oranında daraldı.

Valls'in istifa açıklamasından kısa bir süre önce Fransız Europe 1 radyosuna konuşan Ekonomi Bakanı Montebourg, sarf ettiği sözlerden 'pişmanlık duymadığını' belirtti.

Montebourg, tartışmanın 'yetkili makamla' değil, 'ekonominin gidişatıyla' olduğunu söyledi.

İlgili haberler