Hamas ile İsrail arasında uzun dönemli ateşkes

Telif hakkı AP

Hamas ile İsrail arasındaki anlaşmaya varılan uzun dönemli ateşkes Türkiye saati ile 19.00'da başladı.

İki taraf arasındaki anlaşma Gazze'de yedi hafta süren ve yaklaşık 2200 kişinin ölmesine neden olan çatışmaların sonrasında geldi.

Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Yardımcısı Musa Ebu Marzuk, ateşkesin "direniş için bir zafer" olduğunu dile getirdi.

İsrail yönetimi ise Gazze'ye yönelik ablukasını hafifletebileceğini belirterek, yardım ve inşaat malzemelerinin bölgeye girmesine izin vereceğini söyledi.

Gazze'deki Hamas militanlarının silahsızlanması gibi tartışmalı konuların Mısır'ın arabuluculuğunda Kahire'de önümüzdeki ay devam edilecek.

Ateşkesin duyurulması öncesinde iki taraf da birbirine yönelik saldırılarına devam ediyordu.

Gazze'den ateşkesin hemen öncesinde fırlatılan bir füze sonrası Aşkelon'da bir sivil yaşamını yitirdi 6 kişi de yaralandı.

Filistinli yetkililerin açıklamasına göre de Salı günkü İsrail saldırıları sonrasında Gazze'de ise 6 kişi yaşamını yitirdi.

'Ucu açık ateşkes'

Varılan anlaşma "ucu açık bir ateşkes" olarak öngörülüyor.

Filistinli yetkililer anlaşma kapsamında çatışmaların sona ereceğini, Gazze'ye İsrail ve Mısır'dan geçişlere izin verileceğini ve Gazze için Akdeniz'deki balıkçılık bölgesinin sınırlarının genişletileceğini söyledi.

Filistinli yetkililer ayrıca 1 ay sonra iki tarafın Gazze'ye liman ve havalimanı inşasını görüşmek için bir araya geleceğini belirterek, İsrailli esir asker Gilad Şalit'e karşılık olarak 2011 yılında serbest bırakılan fakat tekrar tutuklanan 100 Filistinli mahkûmun durumunun da ele alınacağını vurguladı.

Mısır ve İsrail'in de Gazze'ye silah sokulmamasına izin verilmemesi için garanti istediği belirtildi.

Telif hakkı

Ateşkes Gazze'de silah sesleriyle kutlandı.

İsrail tarafından ise Gazze'den fırlatılan füzelere yönelik sirenlerin çalmaya devam ettiği belirtildi.

İsrail Drdusu Sözcüsü ateşkes sonrası herhangi bir roket atışının yapılıp yapılmadığını tespit etmeye çalıştıklarını söyledi.

İlgili haberler