IMF Başkanı Lagarde'a soruşturma

Telif hakkı AP

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Başkanı Christine Lagarde hakkında Fransa'da Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde 'görevini ihmal ettiği' iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Açılan soruşturma Lagarde'ın 2008 yılında Nicolas Sarkozy hükümetinde kabinede yer aldığı dönemi kapsıyor.

O dönemde yaşanan bir rüşvet iddiasını inceleyen yetkililer Lagarde'ı da tanık olarak dinlemiş ve ifadesini almıştı.

Fransa'da 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Nicolas Sarkozy'i destekleyen iş adamı Bernard Tapie'ye 2008'de nedeni belirlenemeyen 400 milyon euroluk bir ödeme yapıldığı belirtiliyor.

Yetkililer bu ödemenin Tapie'nin desteği karşılığında verilen bir rüşvet olduğundan şüpheleniyor.

Daha önce soruşturma kapsamında tanık olarak dinlenen Lagarde'ın ifadesini inceleyen yetkililer eski Maliye Bakanı'nın olayda görev ihmali yapmış olabileceği sonucuna vardı ve hakkında resmi bir soruşturma açılmasına karar verdi.

Reuters haber ajansına bilgi veren Lagarde'a yakın kaynaklar ise IMF Başkanı'nın 'görev ihmali' iddialarını temelsiz bulduğunu ve soruşturma kararına mahkemede itiraz edeceğini söyledi.

Olaylı IMF Başkanları

Lagarde'dan önceki Fransız IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn da birçok suçlamayla karşılaşmış ve görevinden istifa etmeye zorlanmıştı.

Staruss Kahn 2011 yılında New York'tayken bir otel çalışanını taciz etmekle suçlanmış ve polis tarafından kelepçe takılarak gözaltına alınmıştı.

Suçlamaları yönelten otel çalışanının geçmişi hakkında tartışmalar çıkmış, dava herhangi bir hüküm verilmeden düşürülmüştü.

Ancak o süreçte Strauss Kahn IMF Başkanlığı'ndan istifa etmek durumunda kalmıştı.

İlgili haberler