Ebola salgını: Nijerya'da okullar Ekim'e kadar kapalı

Telif hakkı AFP

Nijerya'da ölümcül Ebola virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla, tüm okulların 13 Ekim'e dek kapalı tutulması kararlaştırıldı. Nijerya'da yeni akademik yılın Pazartesi günü başlaması gerekiyordu.

Eğitim bakanı İbrahim Şekaru okullardaki personelin, olası Ebola vakaları karşısında nasıl davranacaklarını öğrenmek için eğitilmesi gerektiğinden okulların açılmamasını kararlaştırdı.

Nijerya'da Ebola virüsünden 5 kişi öldü. Batı Afrika'da patlak veren ve 1.400'ü aşkın insanın ölümüne yol açan salgın Gine, Liberya ve Sierra Leone'de yoğunlaşıyor.

Ebola, Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya'ya, virüsü taşıyan bir kişinin uçakla Liberya'dan Lagos'a gitmesiyle sıçradı.

Nijerya hükümeti ülkede yalnızca tek bir Ebola vakası kaldığı için, virüsü kontrol altına alma çabalarının sonuç verdiğini umuyor.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü, Sierra Leone'nin doğusundaki Kailahun'da bulunan bir Ebola tahlil laboratuvarını, Senegalli bir sağlık görevlisinin virüse yakalanması yüzünden, geçici olarak kapattı.

Sierra Leone'de şimdiye kadar 392 kişi Ebola virüsü yüzünden hayatını kaybetti. Kailahun, ülkede virüsten en kötü şekilde etkilenen bölge ve karantina altında.

İlgili haberler