İzlanda'da volkan alarmı seviyesi düşürüldü

Telif hakkı EPA

İzlanda Meteoroloji Bürosu Bardarbunga Volkanı'nın dün gece patlamasının ardından kırmızıya yükseltilen havacılık alarmını turuncuya indirdi.

Yeni alarm seviyesi havacılık yetkililerinin uçakların volkanın etrafında uçup uçmayacağına karar verebilmesi anlamına geliyor.

Uzmanlar Vatnajokkul buzulunun kuzeyinde 1 kilometre uzunluğundaki bir yarıktan lav püskürmeye başladığını söyledi.

Son dönemde volkanın etrafında çok sayıda sarsıntı da meydana geldi.

İzlanda Meteoroloji Bürosu, BBC'ye yaptığı açıklamada volkandan püsküren lavda küle rastlanmadığı için alarm seviyesini indirmenin mümkün olduğunu bildirdi.

İzlanda Acil Durum Yönetimi Kurumu'ndan jeofizik uzmanı Bjor Oddsson volkandaki püskürmenin hava trafiğini etkilemediğini belirtti.

'Lav var, kül yok'

Oddson "Çoğunlukla coşkun bir lav akışı var ve havada, hatta yanardağın etrafında bile kül yok. Yani şu anda kraterden çıkan büyük ölçüre lav. Tek uçuş kısıtlaması yanardağ bölgesinde. Tüm havaalanları açık ve durum kontrol altında" dedi.

BBC Ulaşım Muhabiri Richard Westcott volkandan büyük bir kül püskürmesi olsa da, 2010'daki gibi Avrupa'daki hava trafiğini felç olması gibi bir durumun yaşanmayacağını söylüyor.

Westcott havayolu şirketleri ve uçak motoru üreticilerinin denediği yeni malzemenin uçakların kül bulutlarını tespit edip bu alanlardan kaçınabilmesini sağladığını vurguluyor.

2010 yılında patlayan Eyjafjallajokull yanardağı Avrupa genelinde hava trafiğini etkileyen küller püskürtmüştü.

İlgili haberler