NATO Ukrayna gündemiyle acil toplanacak

Telif hakkı AFP

Rus askerlerinin Ukrayna'ya girdiği haberlerinin gelmesinin ardından ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun 'işgal altındayız' açıklaması sonrası NATO olağanüstü gündemle toplanma kararı aldı.

Toplantının bugün gerçekleşmesi bekleniyor.

Dün uydu görüntülerini basınla paylaşan NATO, Rus birliklerinin Ukrayna'ya girdiğini söylemiş ve "1000'in üzerinde Rus askeri Ukrayna'da" demişti.

BBC'nin sorularını yanıtlayan NATO'dan Tuğgeneral Niko Tak "Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinde çok daha yüksek teknolojili silahlar devreye sokuldu" dedi.

Rusya ise komşu ülke Ukrayna'ya asker gönderildiği iddialarını kabul etmiyor.

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçı militanların ülkenin güney bölgelerinde yeni bir cephe açarak kıyı şeridine ulaşması ülkedeki tansiyonun tekrar yükselmesine neden olmuştu.

Azak Denizi'ndeki önemli liman kentlerinden Mariupol yakınlarında yoğun çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Telif hakkı Reuters

Rusya'nın Mart ayında ilhak ettiği Kırım'a bağlantıyı sağladığı için Mariupol'ün stratejik önemi olduğu belirtiliyor ve ayrılıkçıların bu şehri ele geçirmesi durumunda önemli bir lojistik destek üssüne sahip olabilecekleri ifade ediliyor.

Bölgede Ukrayna ordusu birliklerinin ayrılıkçılar tarafından birden fazla yerde çembere alındığı da belirtiliyor.

Batılı ülkeler Rusya'nın Ukrayna içerisinden geçerek Kırım'a ulaşan bir koridor oluşturmak istediğinden endişe ediyor.

Telif hakkı n

Dün gece bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna'daki ayrılıkçılara seslendi ve abluka altındaki Ukrayna askerlerinin geri çekilmesine izin vermelerini istedi.

Rusya televizyonlarına konuşan ayrılıkçıların lideri Alexander Zakarçenko ise Putin'in çağrısına tek bir şartla uyacaklarını, Ukrayna askerlerinin ellerindeki ağır silahları teslim etmeleri gerektiğini söyledi.

'Dış müdahale var'

Rus askerlerinin Ukrayna'daki çatışmalara girdiği haberleri Batılı ülkeleri rahatsız etmiş durumda.

ABD Başkanı Barack Obama Moskova'nın Ukrayna'daki krize müdahalelerini eleştirse de Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın kullandığı 'işgal' ifadesini kullanmaktan çekindi.

"Ukrayna'daki ayaklanmanın tamamen ülke içindeki dinamiklerle ortaya çıkmadığı çok açık" diyen Obama, "Ayrılıkçılar Rusya tarafından eğitildi, Rusya tarafından silahlandırıldı ve Rusya tarafından finanse edildi" dedi.

Obama'nın Ukrayna'daki krizi gelecek hafta düzenlenecek NATO zirvesinde Avrupalı mevkidaşlarıyla birlikte ele alması bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyi'nde gergin toplantı

Dün Ukrayna gündemiyle acil toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ABD Temsilcisi Samantha Power, Rusya'nın Ukrayna'daki rolü konusunda "Göz göre gore yalan söylediğini" belirtti.

Rusyta Temsilcisi Vitaly Çurkin ise suçlamalara doğrudan yanıt vermese de "Ukrayna'nın doğusunda çatışmalara katılan Rus gönüllüler olduğu doğru. Bunu kimse saklamıyor" dedi.

Ukrayna hükümetini eleştiren Çurkin, "Kiev kendi halkına savaş açmış durumda" dedi.

Batılı ülkelerin krize müdahale ettiğini de iddia eden Çurkin, "Ukrayna ordusu bu silahları nereden buluyor?" diye sordu.

Telif hakkı AP
Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler