Irak: Türkmen kasabasında IŞİD kuşatması kırıldı

Telif hakkı AFP

Haber ajansları Irak güçlerinin Şii Türkmen kasabası olan Emirli (Amerli) etrafındaki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kuşatmasını kırdıklarını ve buraya girmeyi başardıklarını duyurdu.

Irak ordusu sözcüsü General Kassam Atta Fransız Haber Ajansı (AFP)'ye "Güçlerimiz Emirli'ye girdi ve kuşatmayı kırdı" dedi.

Kasabanın etrafındaki kuşatmayı kırabilmek için Irak ordusu askerleri, Peşmerge ve Şii milisler ortak operasyon yürütüyordu.

BBC'ye konuşan askeri kaynaklar 15 IŞİD üyesinin de yakalandığını söyledi.

Emirli'de IŞİD'e karşı savaşan Nihad el Bayati ve yakınlardaki başka bir bölgeden sorumlu olan Talib El Bayati isimli kişi de Irak askerlerinin kente girişini doğruladı.

El Irakiyye televizyonuna konuşan Irak Gençlik ve Spor Bakanı Casim Muhammed Cafer de Emirli'ye girişi doğrularken, civar köylerdeki IŞİD kuşatmasının da kırıldığını söyledi. Bakan halk askerleri sevinçle karşıladı, dedi.

BBC'nin Irak'taki muhabiri Jim Muir kuşatmanın kırılmasının kutlamalarla karşılandığını hatta sevinç gösterisi olarak havaya ateş açıldığını söyledi.

Muir daha önce Emirli'de kuşatma altında mahsur kalan sivil sayısının 15-16 bin olduğunun söylendiğini ancak kentte yaklaşık 2500 kişinin kaldığını iletti. Kalanların çoğunun kasabayı korumak için silahlananlar olduğunu söylüyor.

Muir, iki aydır kuşatma altında olan kentte ilk etapta düşünüldüğü kadar çok sayıda insan olmadığı için ciddi şekilde yardıma muhtaç kalmış insan sayısının az olabileceğini söylüyor.

ABD'den insani yardım

Pentagon, Emirli'ye havadan insanı yardım atıldığını gece saatlerinde duyurmuştu.

İnsani yardım harekatına İngiltere, Avustralya ve Fransa'nın da katılırken Türkmenlere gıda, su ve tıbbi malzeme atıldı.

Birleşmiş Milletler, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içerisinde kalan Emirli'nin savunması kırılırsa bir katliam yaşanmasından korkuyordu.

Şiiler IŞİD militanları tarafından dinlerinden dönen kimseler olarak görülüyor.