'Sotloff oraların tehlikeli olduğunu biliyordu'

Telif hakkı Getty

James Foley'in ardından Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün başını keserek öldürdüğü bildirilen ikinci ABD'li gazeteci olan Steven Sotloff bir yıl önce Suriye'de kaçırılmıştı.

Serbest çalışan bir gazeteci olan 31 yaşındaki Sotloff'un Şam yakınlarında kaçırıldığı ve Rakka'da tutulduğu sanılıyordu.

Ailesinin oğullarının kaçırıldığını kamuoyu önüne doğrulamadıkları, bunun Sotloff'un bu şekilde daha güvende olacağı gerekçesi ile yapıldığı yazıldı.

Sotloff aralarında Time dergisi, Foreign Policy, Christian Science Monitor ve World Affairs Journal'ın da bulunduğu bir çok yayın için haberler yazdı, aralarında Mısır, Libya ve Suriye'nin de olduğu birçok ülkeden haber geçti.

En son 3 Ağustos 2013'te kullandığı görülen Twitter hesabında Sotloff Suriye, Libya, Mısır ve Türkiye'deki son gelişmeler hakkında yazıyordu. Bir de Miami Heat basketbol takımı hakkında.

Miami'de büyüyen Sotloff, Central Florida üniversitesinde gazetecilik okudu, öğrenci dergisi için yazdı.

Emerson Lotzia isimli arkadaşı dergiye gazeteciliğin Sotloff'un "yapmayı sevdiği şey" olduğunu söyledi.

Lotzia "Steve oraların korkutucu olduğunu söylüyordu. Tehlikeliydi. Orada olmak güvenli değildi. Bunu biliyordu. Ama gitmeye devam ediyordu" dedi.

Sotloff tehlikelere rağmen sahadan haber geçmekte kararlı idi ve yazdıkları da bunu gösteriyordu.

2013 yılında Mısır'dan yazdığı bir haberde Sotloff Mısırlı arkadaşlarının tehlikede olacağı uyarısına rağmen Müslüman Kardeşler'in kamp alanına gitmiş.

Sotloff bununla ilgili olarak "Sayısız bardak şekerli çay eşliğinde bir saat süren sonuçsuz bir konuşmadan sonra Ahmed'in elini sıktım ve doğruca beni yok edeceklerini düşündüğü kamp alanına gittim" diye yazmış.

2012 yılında Libya'dan da haber geçen Sotloff Bingazi'deki ABD konsolosluğu saldırısını da anlatmış.

Sotloff'u Libya'daki günlerinden tanıyan yazar Ann Marlowe, Sotloff'un "yıllarca Yemen'de yaşadığını, iyi Arapça konuştuğunu ve İslam dünyasına derin bir sevgi beslediğini" söylüyor.

World Affairs Journal Sotloff'la ilgili videonun yayınlanmasının ardından yayınladığı açıklamada gazeteciyi "dürüst ve düşünceli bir gazeteci" olarak tanımladı ve "haberi orada bulunan insanların bakış açısından anlamaya çalışırdı" dedi.

Dergi Sotloff için "Kuşkusuz ki cesurdu" dedi.

İlgili haberler