Ethem Sarısülük'ün avukatları Yargıtay'a gidecek

Telif hakkı Sinan Onus

1 Haziran 2013'te Gezi protestolarına katılan göstericilerden Ethem Sarısülük'ü öldürmekle suçlanan Çevik Kuvvet polisi Ahmet Şahbaz'ın yargılandığı Ankara'daki davada karar açıklandı.

Suçlu bulunan Şahbaz, 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı az bulan Sarısülük'ün yakınları ise karara tepki gösterdi.

Davanın bugünkü yedinci duruşmasına, sanık Şahbaz'ın yanı sıra, Sarısülük'ün annesi Sayfi Sarısülük, kardeşleri ve ailenin çok sayıda avukatı ile sanık avukatları katıldı.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de duruşmayı izleyenler arasındaydı.

Jandarma, duruşmanın yapıldığı salonda, polis ise adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Sanığın bulunduğu bölümün çevresi jandarma tarafından kapatıldı. İzleyici sıralarının ilk iki bölümüne de jandarma personeli oturdu.

Mahkeme, Ahmet Şahbaz'a önce "kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezası verdi. Bu ceza önce "olası kasıttan" 21 yıla düşürüldü.

Daha sonra ise Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 266. maddesi uyarınca, Şahbaz olayda devletin silahını kullandığı için 28 yıla çıkarıldı. Şahbaz'ın cezası, "haksız tahrik" indirimiyle önce 9 yıl 4 aya, daha sonra da "iyi hal" indirimiyle birlikte 7 yıl 9 ay 10 güne düşürüldü.

Şahbaz, Ceza İnfaz Yasası ve denetimli serbestlik hükümlerine göre 4 yıl 10 gün hapis yatacak.

Cumhuriyet Savcısı Cuma Doğan ise Şahbaz'ın, "olası kasıtla adam öldürmek" ve "kamuya ait araç ve gereci suçta kullanmak" suçlarından 26 yıl 8 aydan 33 yıl 4 aya kadar hapsini istemişti.

Mahkeme heyetine pet şişeler atıldı

Duruşmayı izleyen BBC Türkçe'den Sinan Onuş, mahkeme başkanı kararını okurken "müebbet" dediğinde büyük bir alkışın koptuğunu, cezanın giderek azaltılmasının salonda huzursuzluğu arttırdığını aktardı.

Cezanın 7 yıl 9 ay 10 olduğunun kesinleşmesinin ardından, arka sıralardan mahkeme heyetine ve sanık avukatlarına doğru pet şişeler fırlatıldı.

Telif hakkı AFP

Kararın okunmasının bitmesiyle birlikte Ahmet Şahbaz hızla salondan uzaklaştırıldı.

Salon boşaltılırken izlemeye ve Sarısülük ailesine destek vermeye gelenler, "Katil devlet hesap verecek", "Ethem yoldaş ölümsüzdür", "Katil Ahmet Şahbaz’dan hesap soracağız" şeklinde sloganlar attı.

Anne Sarısülük'ten Erdoğan'a tepki

Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi Sarısülük ise kararın açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a öfkeliydi.

Telif hakkı dha.com.tr

Sarısülük açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bizi yıkan Tayyip oldu. Benim oğlum yıkılmazdı. Katil beni bir daha yıktı. Ama yine diyorum, Tayyip’in çocuklarının ölüsünü görmeden mezara gitmeyeceğim."

"Mücadelemiz daha yeni başladı"

Sarısülük ailesinin avukatı Murat Yılmaz ise "Bugün bir kez daha Ethem Sarısülük öldürüldü. Ethem Sarısülük'ün ailesi öldürüldü" dedi.

Mücadelelerinin daha yeni başladığını vurgulayan Murat Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün bir kez daha Ankara Adliyesi'nde hukuksuz uygulamalarla karşı karşıyaydık ama bu kadarını beklemiyorduk. Katil Ahmet Şahbaz, bugün açıkca 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ödüllendirilmiştir. Ethem Sarısülük’ü sokak ortasında kafasına ateş ederek öldürdüğü için ödüllendirilmiştir.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

"Bu dosyada katil Şahbaz’ın alması gereken ceza müebbettir. Bunun altındaki hiçbir cezayı kabul etmiyoruz. Dosyayı temyiz edeceğiz. Yargıtay'a götüreceğiz. Aleyhinde bozulması için de elimizden ne geliyorsa hepsini yapacağız."

BBC Türkçe'ye konuşan müdahil avukatlardan Kazım Bayraktar ise yargılamanın adil olmadığını vurgulayarak kararın Yargıtay’dan dönmesi gerektiğini söyledi.

Sanık avukatı: Mağdur olan müvekkilim

Polis memuru Ahmet Şahbaz'ın avukatı Hüseyin Yelkovan ise mağdur olan tarafın müvekkili olduğunu söyledi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Yelkovan, "Müvekkilim görevi gereği oradaydı. Ethem Sarısülük gibi sadece devlete karşı eylem için oraya giden bir kişi değildi. Görevini yapıyordu" dedi.

Tüm yasal yollara başvuracaklarını ifade eden Hüseyin Yelkovan, "Karara gerekli itirazları yapacağız" şeklinde konuştu.

İlgili haberler