Ukrayna krizi: Obama Avrupa'da

Telif hakkı AP

ABD Başkanı Barack Obama, Baltık ülkeleri liderleriyle Ukrayna krizini görüşmek üzere Estonya'ya geldi.

Obama başkent Tallinn'de Estonya, Letonya ve Litvanya liderleriyle görüşecek.

Muhabirler, 2004 yılında Nato'ya katılan bu üç ülkenin Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesine dair kaygılı olduklarını söylüyor.

Obama, Estonya gezisinin ardından Galler'de yapılacak Nato zirvesine katılacak.

Nato, Rusya'nın olası saldırılarına karşı Doğu Avrupa'daki üyelerini korumak için güç oluşturmayla ilgili planlarını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

Nato zirvesi Perşembe günü başlıyor

Acil müdahale gücü ve diğer güvenlik tedbirleri Galler'de Perşembe günü başlayacak ve iki gün sürecek Nato zirvesinde ele alınacak.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen askeri gücün binlerce kişiden oluşacağını belirterek 28 üye ülkenin dönüşümlü olarak katılım sağlayacağını dile getirmişti.

Rasmussen, gerekli durumlarda askeri gücün 48 saat içinde konuşlanabilecek bir durumda olacağını söylemişti.

Yeni alınan kararın bu haftaki NATO zirvesinde onaylanması bekleniyor.

Obama Tallinn'e Çarşamba sabahı vardı.

ABD lideri gün içinde Estonya Devlet Başkanı Toomas Hendrik IIves, Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite ve Letonya Devlet Başkanı Andris Berzins'le görüşecek.

BBC Muhabiri Gavin Hewitt, bu üç eski Sovyet ülkesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rusya'nın Rusça konuşanların çıkarlarını korumak için müdahale hakkı olduğu yönündeKi ısrarından tedirgin olduklarını söylüyor.

Rusya, Mart ayında Ukrayna'nın güneyindeki Kırım'ı ilhak etmiş, bunu takiben Nisan ayında Ukrayna'nın doğusunda çatışmalar patlak vermişti.

Nisan ayından bu yana süren çatışmalarda yaklaşık 2600 kişi öldü.

İlgili haberler