NATO'dan Rusya'ya 'Ukrayna'nın yanındayız' mesajı

Telif hakkı EPA

NATO üyesi 28 ülkenin liderleri, ittifakın Galler'in Newport kentinde yapılan zirvesinde bir araya geldi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna'nın yanında olduklarını ve bu yönde Rusya'ya net bir mesaj gönderdiklerini söyledi.

Anders Fogh Rasmussen zirvenin ilk gününün ardından, Newport'a davet edilen Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'yla ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Rasmussen, NATO'nun Ukrayna'yla güçlü bir ortaklığı olduğunu ve "bunu daha da güçlendirmekte" kararlı olduklarını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Rusya'ya; Kırım'ı ilhakına son verme, Ukrayna'nın doğusundaki birliklerini geri çekme ve bölgede Rusya yanlısı ayrılıkçılara silah akışını kesme çağrısında bulundu.

Poroşenko ise NATO Zirvesi sırasında ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya liderlerini, Ukrayna'daki son durum ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le temasları hakkında bilgilendirdi.

ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) yarın Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarını açıklaması bekleniyor. Yaptırımların Rusya'nın bankacılık, enerji ve savunma sektörlerini kapsayacağı sanılıyor.

Telif hakkı EPA

İngiliz yeni yetkililer BBC'ye yaptıkları açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın çevresinden daha fazla kişiye seyahat yasağı konacağını ve mali piyasalara girişleri yasaklanan Rus bankalarının sayısının artırılacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ise AB'nin Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamasının, önümüzdeki saatlerde Ukrayna'yla anlaşmaya varıp varmamasına bağlı olduğunu söyledi.

Paris yönetimi Rusya üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla, Moskova'ya satılan iki savaş gemisinin teslimatını durdurmuştu.

Rusya suçlamaları reddediyor

Batılı ülkeler Kremlin'i, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıları eğitmek ve onlara silah yardımı yapmakla suçluyor. Moskova ise suçlamaları reddediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma gününe kadar taraflar arasında anlaşmaya varılmasını umduğunu söylemişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ABD'yi Rusya'nın Ukrayna'daki barış çabalarını baltalamakla suçladı.

Ukrayna'da ordu ile ayrılıkçılar arasında Nisan ayından bu yana süren çatışmalarda yaklaşık 2 bin 600 kişi öldü, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre bir milyondan fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

"Irak'ın yardım talebini değerlendiririz"

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki heyetin temsil ettiği NATO Zirvesi'nde Ukrayna'daki krizin dışında bir diğer önemli gündem maddesi de, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle mücadele.

Telif hakkı BBC World Service

NATO Genel Sekreteri Anders-Fogh Rasmussen, NATO'nun, Irak hükümetinin IŞİD'le mücadele amacıyla ittifaktan her tür yarım talebini değerlendireceğinden emin olduğunu söyledi. Rasmussen, "Uluslararası toplum IŞİD'in ilerleyişini durdurmak zorunda" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron da İngiliz Times gazetesi için birlikte kaleme aldıkları yazıda, "ülkelerinin barbar katiller tarafından yıldırılamayacağını" vurgulamıştı. İki lider, ittifak üyesi ülkelerin Irak ve Suriye'de IŞİD tehdidine karşı ortaklaşa mücadele etmeleri çağrısında bulunmuştu

Şu ana kadar Irak'ta ABD'nin IŞİD'e karşı düzenlediği hava saldırılarına, NATO üyesi başka hiçbir ülke katılmadı.

İngiltere Başbakanı David Cameron Galler'de ittifak üyesi ülkelere, IŞİD militanlarına fidye ödemeyi kesmeleri çağrısı yapacağını söyledi.

Fransa ve İtalya'nın bugüne dek vatandaşı bazı rehinlerin serbest bırakılmaları karşılığında bası radikal gruplara fidye ödediği sanılıyor.

Yoğun güvenlik önlemleri

NATO Zirvesi'nin yapıldığı, Newport'taki tesis ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Telif hakkı PA

Bölgede güvenliği 10 bine yakın polis sağlarken, tesisin etrafı tel örgüyle çevrildi.

Birleşik Krallık, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından bu yana ilk kez bir NATO Zirvesi'ne ev sahipliği yapıyor.

Adada daha önce son NATO Zirvesi, 1990'da Londra'da yapılmıştı.

İlgili haberler