İran nükleer soruşturma mühletine uymadı

Perçin askeri üssü Telif hakkı Digital Globe

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın izlediği nükleer program konusunda sorulan sorulara yanıt vermesi için tanınmış olan 25 Ağustos mühletine uymadığını açıkladı.

IAEA, İran'ın nükleer programının askeri boyutları ile ilgili kaygıları gidermek için gereken bilgileri vermeyi kabul etmiş olduğunu, ancak bu sözünde durmadığını kaydetti.

İran'dan açıklama beklenen konular arasında, üzerinde çalışma sürdürdüğü düşünülen, nükleer bomba patlatabilen cihazlar ve yüksek patlayıcı güçte silahlar bulunuyor.

Rapor, İran ile dünyanın önde gelen ülkelerinin, ülkenin nükleer gücü konusunda nihai anlaşmaya varmaları için konan mühletin son haftalarına girilirken yayımlandı.

IAEA, bugünkü açıklamasında, İran'ın yürüttüğünden kuşku duyulan nükleer bomba araştırmalarıyla ilgili olarak uzun zamandır devam eden soruşturmada, şimdiye kadar pek az ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Ayrıca Tahran hükümetinin, Viyana merkezli IAEA ile varmış olduğu güven artırıcı önlemler anlaşması uyarınca, nükleer şeffaflık bakımından atması gereken 5 adımdan sadece üçünü attığına dikkat çekildi.

IAEA ayrıca, uydu görüntülerine dayanılarak Perçin askeri üssündeki inşaat faaliyetinin sürdüğünü de kaydetti. Batılı yetkililer İran'ın bu üste bir nükleer silah geliştirilmesiyle ilişkili testler yaptığına inanıyor ve o zamandan bu yana bu denemenin izlerini ortadan kaldırmaya çalıştığını düşünüyor.

Ajans haberlerine göre, raporda sözü edilen olumlu bir gelişme ise, İran'ın, bomba yakıtı olarak kullanılabilecek düşük ölçüde zenginleştirilmiş uranyum stoklarını, Mayıs ayındaki, 8 bin 475 kg.dan, Ağustos'ta 7 bin 765 kg.a düşürmesi olacak.

İlgili haberler