Times: IŞİD El Kaide'den adam topluyor

İngiliz Times gazetesi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün El Kaide militanlarını saflarına katmak için girişim başlattığını yazdı.

Gazetenin iç sayfalarındaki haberin başlığı ise "IŞİD, Afganistan'da El Kaide'den adam topluyor".

Haber, gazetenin İslamabad'daki muhabiri Digby Lidstone ile Washington'daki muhabiri David Taylor'ın imzasını taşıyor.

Times muhabirleri, IŞİD'in destekçilerinin Pakistan'ın Peşaver kenti ve çevresinde, ilk sayfasının üzerinde "Zafer" yazan 12 sayfalık bir broşürü dağıttıklarını yazmış.

Haberde, AK-47 model bir kalaşnikof silahla süslenmiş broşürlerin Peşaver yakınlarında Afganların yaşadığı bir mülteci kampında ve komşu ülke Afganistan'da da dağıtıldığı belirtiliyor.

"IŞİD, Güney Asya'da güçlü intiba bıraktı"

Times'a göre Suriye ve Irak'ta, yayınladığı kafa kesme görüntüleri ve toplu infazları ile etkinliğini artıran IŞİD, Güney Asya'da cihatçı topluluklar arasında güçlü bir intiba bırakmış durumda. El Kaide'nin artık manşetlere çıkamadığını, Pakistan Talibanı'ndan ayrılan Cemaat-ül Ahrar adlı grubun da IŞİD'e desteğini hatırlatmış okurlarına gazete.

Telif hakkı Reuters

Pakistan güvenlik yetkilileri IŞİD'in bölgede adam toplamaya çalıştığının farkında, Times, Pakistan ordusunun IŞİD'e katılanları "imha edilecekleri" yolunda uyardığını belirtiyor.

Gazetenin haberinde ABD Başkanı Barack Obama'nın Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Türkiye gibi Sünni ülkelerin IŞİD'le mücadeleyi hızlandırmalarını istediği, bu ülkelerin mücadeleye müdahil olmalarında ısrarcı olduğu bilgisi de yer alıyor.

İlgili haberler