Ukrayna: 'Ayrılıkçılar 1200 tutsağı serbest bıraktı'

Telif hakkı AFP

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların 1200 tutsağı serbest bıraktığını söyledi.

Poroşenko, tutsakların karşılıklı serbest bırakılmasını da içeren Cuma günkü ateşkes gereği bu adımın atıldığını belirtti.

Devlet Başkanı açıklamayı son günlerde ayrılıkçıların havan topuna tuttuğu stratejik Mariupol kentine ziyareti sırasında yaptı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) bugünkü açıklamasında "sallantılı" olarak tanımlanan ateşkesin hala yürürlükte olduğu gözleniyor.

Poroşenko, AGİT'ten ateşkesin ihlal edildiği bölgelere gözlemci göndermesini talep etti.

AB'den yeni yaptırımlar

Bu arada AB'ye üye ülkeler, önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmek üzere Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi üzerinde anlaştı.

AB Konsey Başkanı Herman van Rompuy yaptırımların "Rusya'nın doğu Ukrayna'da istikrarı bozan eylemlerini değiştirmesini sağlama" amacı taşıdığını söyledi.

Yaptırımlar devlet mülkiyetindeki Rus petrol şirketlerinin Avrupa pazarlarında sermaye birikimi sağlamasını zorlaştırmayı amaçlıyor.

BBC Avrupa muhabiri Chris Morris, ateşkesin uygulanışını gözlemek için zaman kazanmak amacıyla AB'nin yaptırımların ne zaman yürürlüğe gireceği konusunu kasıtlı olarak belirsiz bıraktığını vurguluyor.

Diplomatlar yeni yaptırımların Rosneft, Transneft ve Gazprom gibi Rus petrol ve doğal gaz şirketlerini hedef alacağını belirtiyor.

Rusya ise daha önce yeni yaptırım uygulanması halinde hava sahasını uluslararası uçuşlara kapatabileceği tehdidinde bulunmuştu.

Telif hakkı Reuters

Stratejik Mariupol'a ziyaret

Ateşkes öncesinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar Ukrayna'nın doğusunda Mariupol'un hemen dışında geniş toprak parçalarının denetimini ele geçirmişti.

Poroşenko bölgeye yaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, kentin savunmasının tahkim edileceğini ve ilerlemeleri halinde ayrılıkçıların "ezici bir yenilgiye" uğratılacağını söyledi.

Mariupol, Rusya'nın Mart'ta ilhak ettiği Kırım yarımadasına giden yol üzerinde bulunan ve ayrılıkçıların güçlü olduğu Donetsk bölgesinde hala Ukrayna hükümetinin denetiminde olan son kent olarak stratejik bir önem taşıyor.

Rusya, doğudaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde bağımsız devlet kurmak isteyen ayrılıkçılara destek amacıyla asker gönderdiği yolundaki Ukrayna ve Batı iddialarını reddediyor.

Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalarda Nisan ayından bu yana 2600 kişinin öldüğü bildiriliyor.

İlgili haberler