Hindistan: Alkol yasağı ertelendi

Telif hakkı AFP

Hindistan'ın turizm bölgesi olan Kerala eyaletinde alkol tüketimini yasaklayan kararın uygulanması, Hindistan yüksek mahkemesi tarafından ertelendi.

Fransız Haber Ajansı (AFP)'ye göre, eyalet hükümetinin alkolü neredeyse tamamen yasaklayan ve Cuma gününden itibaren uygulanmaya başlayacak olan karara eyaletteki barlar sert bir şekilde karşı çıkmıştı.

Hindistan'daki en yüksek alkol tüketiminin olduğu yer olan Kerala'daki eğlence mekanı sahipleri alkolü yasaklamanın turizme zarar vereceğini söylüyor.

Kararın yürürlüğe girmesini ay sonuna kadar erteleyen mahkeme, böylece Kerala yüksek mahkemesinin bar sahiplerinin şikayetlerini kabul etmesi için de zaman tanımış oldu.

Geniş sahil şeridi, nehir üstündeki gemileri, zümrüt yeşili çay tarlaları ile Kerala Hindistan'ın en çok turist çeken yerlerinden biri. Kerala kendi reklamını "Tanrı'nın ülkesi" sloganıyla yapıyor.

Telif hakkı AP

Ancak 34 milyon nüfusa sahip eyalette ciddi bir alkol sorunu olduğu söyleniyor. Kerala'nın yüksek gelir seviyesi ve evde kendi alkollü içkisini üretme geleneğinin de bu sorunda payı var.

Eyaletteki bar sahipleri beş yıldızlı otelleri yasağın dışında bırakan kararın ayrımcılık yaptığını söylüyor. Yüksek mahkeme de bu hükmü mantığa aykırı buldu.

Kararın yürürlüğe girmesi halinde 700 bar alkol lisansını anında kaybedecekti.

Alkol satan dükkanların lisansı 10 yıl içinde kademeli olarak iptal olacak ancak beş yıldızlı oteller Pazar günleri hariç yasaktan muhaf olacaktı.

Yüksek mahkeme yargıcı Anil R. Dave "Yasaklamak istiyorsanız, Gujarat gibi tamamen yasaklayın. Gujarat çok daha güvenli" diyor.

Yasağın eyalet yönetimine gelir konusunda da zarar vereceği söyleniyor. Alkol vergileri ve ücretleri 2012-2013 yıllarında 1 milyar dolardan fazla gelir sağlamıştı.

İlgili haberler