Kerry: Türkiye'nin hassas sorunları var

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle mücadele kapsamında Suudi Arabistan'da düzenlenen zirveyi ve Türkiye'nin sonuç bildirgesini imzalamamasını BBC'ye değerlendirdi.

John Kerry, Türkiye'nin üstesinden gelmesi gereken hassas sorunları olduğunu söyledi.

Kerry bununla birlikte IŞİD'e karşı verdikleri mücadelede Ankara'nın yanlarında olduğunu belirtti.

İsmini İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD Irak'ta üç ay önce Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nu basarak Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 49 personeli rehin almıştı.

Aralarında Suudi Arabistan'ın da yer aldığı 10 Arap ülkesi, dün IŞİD'e karşı mücadele planı kapsamında ABD'yle birlikte hareket edeceklerini duyurmuştu.

Türkiye'nin imzalamadığı bildirgede "Katılımcı ülkeler, uygun görülmesi halinde, IŞİD'e karşı bir askeri harekâta farklı şekillerde katılma konusunda uzlaştı" ifadesi yer alıyor.

Kerry Ankara'da

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başkan Barack Obama'nın açıkladığı IŞİD'e karşı mücadele planının ardından yaptığı Orta Doğu turu kapsamında bugün Türkiye'yi ziyaret ediyor.

John Kerry'nin iki gün sürecek Türkiye gezisinde Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmesi öngörülüyor.

Telif hakkı Reuters

Dışişleri Bakanlığı görüşmelerde, iki ülkenin ortak gündeminde yer alan ikili, bölgesel ve küresel konuların ele alınmasının ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi imkanları üzerinde durulmasının planlandığını bildirdi.

Görüşmelerde özellikle İncirlik Üssü'nün IŞİD'e yönelik hava operasyonlarında nasıl bir rol oynayacağı konusunun ele alınması bekleniyor.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir yetkili "Türkiye hiçbir askeri operasyonda yer almayacak, sadece insani operasyonlara odaklanacak" dedi.

Yetkili, İncirlik Üssü'nün de yalnızca "lojistik amaçlar ve insani yardım" için kullanılmasına izin verileceğini belirtti ve 49 dışişleri personelinin IŞİD'in elinde rehin tutulması nedeniyle Türkiye'nin "elinin kolunun bağlı olduğunu" söyledi.

Pazartesi günü de ABD Savunma Bakanı Chuck Hage, Ankara'da temaslarda bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı John Kerry de Orta Doğu turu kapsamında daha önce Irak, Ürdün ve Suudi Arabistan'ı ziyaret etmişti.

Amerikalı bakan Türkiye ziyaretinin ardından Mısır'a geçecek.

Kerry daha sonra da IŞİD tehdidiyle mücadele konusunda ABD'nin Avrupalı müttefikleriyle istişarelerde bulunmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gidecek.

Cidde'deki zirve öncesi ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin IŞİD'le mücadeleye yönelik yeni stratejisini açıklamıştı.

"IŞİD'i geriletecek ve sonunda yok edeceğiz" diyen Obama, örgüte Suriye'de de hava saldırıları düzenlenmesine de onay verdiğini duyurmuştu.

Rusya ise ABD'yi, Suriye'de Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin onayı olmadan düzenlenecek saldırıların "uluslararası hukukun açıkça ihlali" anlamına geleceği yolunda uyarmıştı.

ABD koordinatör atıyor

Moskova'nın uyarısına aldırmayan ABD ise IŞİD'e karşı Irak ve Suriye'de yürütülecek askeri operasyonu emekli general John Allen'ın koordine edeceğini açıkladı.

Daha önce Irak ve Afganistan'da da görev yapan Allen, IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonda yer alan ülkelerin ne kadar maddi, lojistik, eğitim ve teçhizat desteğinde bulunmaları gerektiğini belirleyecek.

Allen sekiz yıl önce Irak'ta Sünni aşiretlerin El Kaide'ye karşı verdiği mücadelede de aktif rol oynamıştı.

Telif hakkı

CIA: IŞİD'in en az 20 bin savaşçısı var

Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü'nün (CIA) son tahminine göre, IŞİD'in Suriye ve Irak'taki savaşçılarının sayısı 20 bin ile 31 bin 500 arasında bir rakam. Daha önce ise bu sayının en fazla 10 bin olduğu düşünülüyordu.

CIA sözcüsü Ryan Trapani yaptığı yazılı açıklamada, IŞİD'in cephedeki başarıları ve "Halifelik" ilanı sonrası Haziran ayından bu yana çok sayıda savaşçıyı bünyesine kattığını söyledi.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler