Bir İngiliz rehinenin daha 'IŞİD' videosu yayımlandı

Telif hakkı na

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanlarının elinde olduğu sanılan yeni bir İngiliz rehinenin görüntüleri yayımlandı.

Hiçbir militanın görünmediği videoda konuşan John Cantlie adlı İngiliz, esir olduğunu söylüyor.

Üzerinde turuncu bir kıyafet olan Cantlie, bir çalışma masasından kameraya konuşuyor. ABD ve İngiltere hükümetlerinin kendisini yüzüstü bıraktığını söylüyor, bu ülkelerin niçin yeni bir savaşa girmekte bu kadar istekli olduklarını soruyor.

Cantlie ayrıca bazı Avrupa ülkelerinin hükümetlerinin, vatandaşlarının serbest bırakılmaları için fidye ödediklerini, ABD ve İngiltere'nin ise farklı yöntemler izlediğini belirtiyor. Ayrıca videonun IŞİD'in felsefesini anlatacağını söylediği bir program dizisinin ilki olduğunu söylüyor.

Videonun bu yıl ne zaman çekildiği ise belli değil.

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner, Cantlie'nin "baskı altında" kameraya konuştuğunu, kaydın "daha çok bir propaganda videosu" olduğunu ve daha öncekilerden farklı olarak ABD ve İngiltere hükümetlerinden çok İngiliz halkına, özellikle de Müslümanlara seslenildiğini aktardı.

Telif hakkı AFP

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond hükümet olarak "Rehinleri ve aileleri desteklemek için gereken herşeyi yaptıklarını" söyledi.

Biri İngiliz üç rehine öldürülmüştü

IŞİD militanları daha önce ikisi Amerikalı (James Foley ve Steven Sotloff), biri İngiliz ( David Haines) üç rehineyi başlarını keserek öldürmüş ve bu anların görüntülerini kamuoyu ile paylaşmışlardı.

Örgüt ayrıca bir diğer İngiliz rehine olan 47 yaşındaki Alan Henning'i de ölümle tehdit etmişti.

İngiltere'deki Müslüman toplum liderleri, Henning'in derhal serbest bırakılması çağrısı yapmıştı. Independent gazetesine yazdıkları mektupta IŞİD'i "İslam dışı fanatikler" olarak nitelendiren toplum liderleri, Henning'e karşı merhamet gösterilmesini istemişlerdi.

Bir yardım konvoyunda gönüllü olarak çalışan Henning, Aralık ayında Suriye'ye geçtikten hemen sonra alıkonmuştu.

Son bir yılda Irak ve Suriye'nin önemli bir bölümünde kontrolü ele geçiren IŞİD'in lideri Ebu Bekir El Bağdadi üç ay önce halifeliğini ilan etmiş ve örgütün adını "İslam Devleti" olarak değiştirdiklerini açıklamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama geçen hafta ülkesinin IŞİD'e karşı stratejisini açıklamış ve bu kapsamda örgüt militanlarına Irak'tan sonra Suriye'de de hava saldırıları düzenlenmesine yeşil ışık yakmıştı.

40 ülke, Washington'un oluşturduğu IŞİD karşıtı koalisyona katılma kararı almıştı. Bunlardan 10'u Arap ülkesi.

İlgili haberler