Apple'dan IPhone için yama özürü

Telif hakkı EPA

Dünyanın en popüler akıllı telefonlarından iPhone'un üreticisi Apple, yeni işletim sisteminin birçok kişinin telefonunu çalışmaz hale getirmesi nedeniyle özür diledi.

iOS 8.0.1 işletim sistemini yükleyen bir çok iPhone kullanıcısının telefonun temel özelliği olması gereken aramaları yapamaz hale geldiği belirtiliyordu.

Yeni işletim sistemi yüzünden birçok iPhone sahibi de gelen aramaları göremediğini şirkete bildirdi.

Yeni sistemin yarattığı bir diğer sorunun da iPhone 6'daki parmak izi tanıma özelliğinin düzgün çalışmaz hale gelmesi olarak açıklandı.

iOS 8 işletim sistemi iPhone 6 ile birlikte piyasaya sürülmüş ve daha bir hafta geçmeden yamalanmak zorunda kalmıştı.

Ancak çıkarılan iOS 8.0.1 yaması için sorunları çözmektense telefonu daha da kullanılmaz hale getirdiği ifade edildi.

Apple ise gelen büyük tepkier üzerine iPhone sahiplerinden özür diledi ve "iPhone 6 ve iPhone 6+ sahipleri için yaşanan yama sorununu çözmek üzere geçici bir çözüm geliştirdik" dedi ve sorun yaşayan kullanıcılardan tekrar iOS 8'i yüklemelerini istedi.

Yeni yama yolda

Apple'ın açıklamasında "Yaşanan tüm sorunlardan dolayı çok üzgünüz. Yeni iOS yamasını hazırlayıp iPhone sahiplerinin kullanımına açabilmek için gece gündüz çalışıyoruz" dendi.

Apple'ın sitesinde işletim sistemi sorunu yaşayanlar için bir de yardım kılavuzu yayınlandı.

Apple'ın sorunlu işletim sistemi yaması iOS 8.0.1 de artık internetten çekilmiş durumda.

Sosyal medyada iOS öfkesi

Apple'ın telefonlarda büyük sorunlar yaratan işletim sistemi sosyal medyada da büyük tepki çekti.

HAL_9000 isimli bir Twitter kullanıcı hesabından paylaştığı mesajda: "Dikkat! iOS 8.0.1 yaması U2 grubunun yan odaya yerleşmesine neden oluyor" dedi.

Apple'ın iPhone 6'nın lansmanını yaptığı gün U2'nun yeni albümü tüm iTunes kullanıcılarının müzik kütüphanesine otomatik olarak eklenmiş ve birçok iTunes kullanıcısı "Bu albümü istemiyorum, zorla kütüphaneme eklediniz" diyerek Apple'a tepki göstermişti. Apple da gelen tepkiler üzerine albümü silmek için bir program çıkarmıştı.

Federico Viticci isimli bir başka Twitter kullanıcısı ise mesajında, "İroniye bakın, sağlık uygulamasını düzeltmek için çıkarılan yama iOS'u öldürdü" dedi.

İlgili haberler