Hamas ve el Fetih'ten birlik hükümeti anlaşması

Telif hakkı EPA

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Filistinli arabulucular Hamas ve Fetih hareketinin Gazze'yi yönetmek için "kapsamlı" bir birlik hükümeti üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Daha önce Haziran ayında açıklanan birlik hükümetinin kabinesi İsrail ve Gazze'deki gruplar arasında çıkan çatışmalar nedeni ile hayata geçmemişti.

BBC'nin Kudüs'teki muhabiri Kevin Connolly, Hamas ve el Fetih arasındaki birliğin Filistinliler açısından stratejik önemine rağmen iki fraksiyon arasındaki farklılıkların derin olduğunu söylüyor.

Yeni varılan anlaşma "kapsamlı" olarak nitelendiriliyor, ancak BBC muhabiri Connollay'ye göre değerlendirme yapabilecek kadar bilgi açıklanmış değil.

Hamas ile İsrail arasında 50 günlük çatışmayı sonlandıran ve 26 Ağustos'ta imzalanan ateşkes anlaşması, bölgede el Fetih lideri Mahmud Abbas liderliğindeki Flisitin yönetiminin varlığını koşul olarak getiriyor.

Associated Press haber ajansına konuşan bir Hamas yetkilisi ise anlaşmayı "kısmi" olarak niteleyip, halen Gazze'deki kamu çalışanlarının maaşının kim tarafından ödeneceği ve Filistin yönetiminin güvenlik kuvvetlerinin Gazze'de varlık gösterip göstermeyeceği gibi konularda uzlaşmazlıklar olduğunu söyledi.

Birlik hükümeti üzerinde varılan anlaşma İsrail ve Filistinliler arasında Kahire'de devam eden ateşkes anlaşmasının görüşmeleri devam ederken geldi.

26 Ağustos'ta biten çatışmada çoğu sivil 2100'den fazla Filistinli ölmüş, 66 İsrail askeri ve 7 İsrailli sivil hayatını kaybetmişti.

İlgili haberler