Pentagon: 4 IŞİD tankını vurduk

Telif hakkı AFP

ABD'nin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik hava operasyonlarında Suriye'nin Der Zor bölgesinde 4 IŞİD tankını vurduğu, bir tankı ise tahrip ettiği belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, gece boyunca Irak'ta da yedi operasyon düzenlendiği ve başkent Bağdat yakınındaki IŞİD hedeflerinin vurulduğu ifade edildi.

ABD önerliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon son iki gündür hava operasyonlarında örgütün kontrolündeki petrol rafinerilerini de hedef alıyordu.

BBC muhabiri Yolande Knell, IŞİD tanklarının vurulduğu Der Zor'un Suriye'nin zengin petrol yataklarına sahip bölgesi olduğunu hatırlatıyor ve IŞİD'in doğu Suriye'ye yaptığı petrol satışıyla günde 2 milyon dolarlık gelir elde ettiğini ifade ediyor.

Fransız haber ajansı AFP, Der Zor bölgesinden gerçekleştirilen petrol sevkiyatının hava operasyonlarının ardından durduğu bilgisini geçti.

Knell, koalisyon güçlerinin hava operasyonlarının başlamasından bu yana en az 140 IŞİD militanının öldürüldüğünü söylüyor ve "Pentagon yetkilileri sivil ölümleri hakkında gelen bilgilerin incelendiğini söylüyor" diyor.

Telif hakkı BBC World Service

Kobani'de çatışmalar şiddetlendi

Koalisyon güçlerinin hava saldırıları devam etse de, IŞİD militanları ve Kürt güçleri arasında Suriye-Türkiye sınırındaki Kobani'de çatışmaların tırmandığı haberleri geliyor.

Kobani'de Associated Press haber ajansına bilgi veren Kürt güçleri, IŞİD'in üç koldan ilerlediğini ve atılan havan topu ve roketlerin artık Kobani'nin içini hedef aldığını söylüyor.

Bölgede sivil kayıpların da olduğu ifade ediliyor.

İngiltere Irak'a hava operasyonunu görüşüyor

IŞİD'e karşı yürütülen girişimlerin Irak'taki ayağına askeri destek konusu bugün İngiltere parlamentosunun gündeminde.

Avam Kamarası'nda hükümete hava operasyonları için yetki verilip verilmeyeceği akşam saatlerinde oylanıyor.

Oylama öncesinde söz alan Başbakan David Cameron, "İngiltere IŞİD tehdidine göğüs germeli" diye konuştu.

İngiltere'de iktidar ortakları Muhafazakar Parti ve Liberal Demokrat Parti ile ana muhalefetteki İşçi Partisi, ülkenin Irak'ta IŞİD'e yönelik saldırılara katılmasına destek veriyor.

İngiltere'deki oylama öncesinde Danimarka'dan ABD önderliğindeki koalisyona destek geldi.

IŞİD'e karşı mücadeleye katkı sağlamak için Irak'a yedi adet F-16 savaş uçağı göndereceklerini söyleyen Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, "Bölge ülkelerini de kapsayan geniş tabanlı bir koalisyonun oluştuğunu görmek memnuniyet verici" dedi.

İlgili haberler