Kobani: IŞİD-YPG çatışmaları şiddetleniyor

Telif hakkı YASIN AKGUL DEPO PHOTOS

Kobani'de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve YPG (Halk Savunma Güçleri) arasındaki çatışmaların şiddeti artıyor.

Çatışmalar Türkiye sınırından da görülebiliyor. Kobani'yi savunmak ve Suriyeli Kürtlere destek için, yüzlerce kişi sınır tellerini aşıp Kobani'ye gitti.

ABD de IŞİD'e yönelik hava operasyonlarında Suriye'nin Deir ez Zor bölgesinde 4 IŞİD tankını vurduğunu, bir tankı da tahrip ettiğini duyurdu.

Bazı Batılı liderler, IŞİD'e karşı mücadelede Irak'ın aksine uluslararası destek istemeyen Suriye'nin de bombalanacağı endişesini taşıyor.

IŞİD'in geçen hafta kuşattığı Kobani'den son bir hafta içinde Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin sayısı 140 bini buldu.

Cuma günü sınırın diğer tarafına geçip Kobani'yi IŞİD'e karşı korumak isteyenlere, sınırda güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ettiği bildirildi.

Telif hakkı AP

Görgü tanıkları, Kobani'deki çatışmalardan Türkiye topraklarına iki top mermisi düştüğünü ifade etti.

Çatışmaları Türkiye tarafından takip eden köy sakinlerinden Ali, Reuters haber ajansına "Amerika nerede? İngiltere nerede? Neden insanlar bize yardım etmiyor?" dedi.

Bu arada, İngiltere Avam Kanarası'nda yaklaşık yedi saat süren oturum sonunda yapılan oylamada, İngiltere'nin de IŞİD'e karşı hava harekatına katılması yönünde oy kullanıldı.

Telif hakkı BBC World Service

Danimarka hükümeti de yedi F-16 uçağı göndereceğini açıklarken, Belçikalı milletvekilleri de altı uçak gönderilmesi kararı aldı.

'3 bin AB vatandaşı IŞİD'e katıldı'

ABD Başkanı Barack Obama, hafta içinde diğer ülkelere seslenip 'ölüm ağı' olarak nitelediği IŞİD'e karşı mücadeleye katılmaları çağrısında bulunmuştu.

Amerikalı yetkililer, aralarında Orta Doğu ülkelerinin de bulunduğu 40 ülkenin IŞİD'e karşı mücadelede yardım teklifinde bulunduğunu söylüyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, Irak'ta yedi operasyon düzenlendiği ve başkent Bağdat yakınındaki IŞİD hedeflerinin vurulduğu ifade edildi.

ABD önerliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon hava operasyonlarında örgütün kontrolündeki petrol rafinerilerini de hedef alıyordu.

BBC muhabiri Yolande Knell, IŞİD tanklarının vurulduğu Der Zor'un Suriye'nin zengin petrol yataklarına sahip bölgesi olduğunu hatırlatıyor ve IŞİD'in doğu Suriye'ye yaptığı petrol satışıyla günde 2 milyon dolarlık gelir elde ettiğini ifade ediyor.

Fransız haber ajansı AFP, Der Zor'dan gerçekleştirilen petrol sevkiyatının, hava operasyonlarının ardından durduğu bilgisini geçti.

Knell, koalisyon güçlerinin hava operasyonlarının başlamasından bu yana, en az 140 IŞİD militanının öldürüldüğünü söylüyor ve "Pentagon yetkilileri sivil ölümleri hakkında gelen bilgilerin incelendiğini söylüyor" diyor.

Avrupa Terörle Mücadele birimi başkanı Gilles de Kerchove, BBC'ye yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 bin Avrupa vatandaşının IŞİD'e katılmak için bölgeye gittiğini söyledi.

De Kerchove, IŞİD'e karşı hava saldırılarının, Avrupa'da misilleme saldırılara neden olabileceği uyarısını da yaptı.

İspanya İçişleri Bakanlığı, İspanyol ve Fas polisinin IŞİD'e bağlı militan gruplarla bağları olduğu şüphesiyle dokuz kişiyi gözaltına aldıklarını duyurdu.

İlgili haberler