Dolar/TL 8 ayın en yükseğinde

Telif hakkı AFP

Türk Lirası yeni haftaya da değer kaybederek başladı. Dolar/TL kuru 2,28'i aşarak son 8 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Piyasalarda yaşanan satış dalgası, sadece TL'yi değil, diğer gelişen ülke para birimlerini de etkiliyor. Güney Afrika randı, Brezilya reali ve Hint Rupisi dolara karşı zayıflayan para birimleri arasında.

ABD Merkez Bankası Fed'in para politikasını sıkılaştırarak faiz artırımlarına gelecek yıldan itibaren başlayacağı beklentisi, yatırımcıların dolara yönelmesine neden oluyor.

Merkez Bankası geçen hafta dolardaki yükselişe önlem olarak iki adım atmıştı.

İlk adım döviz satışı yönünde gerçekleşti. Banka yaptığı açıklamada her gün yapılan döviz satım ihalelerinde alt sınırı 10 milyon dolardan 40 milyon dolara çıkardığını söyledi.

Merkez Bankası döviz satarak piyasada dolar likiditesini artırıp TL'nin değerini korumaya çalışıyor.

Diğer adım ise likidite politikası yönünde atıldı ve piyasaya sağlanan TL likiditesinin maliyeti yükseltildi. Ancak atılan bu adımlara karşın TL'deki değer kaybı devam etti.

Dolar'da yükseliş sürecek mi?

Analistler TL'deki değer kaybının kısa vadede devam etmesini bekliyor.

BNP Paribas/TEB Tatırım Stratejisti Işık Ökte, yatırımcılara gönderdiği günlük piyasa notunda "Dolar endeksindeki yükseliş üst üste yedi gündür devam ediyor. Endeks 2010'dan bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. Dolar/TL'deki her düşüş daha fazla dolar alımı yapmak için fırsat oluşturacak" dedi.

Ekim ayı içerisinde kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody's'in Türkiye değerlendirmelerini açıklayacak olmasının ve olası bir not indiriminin piyasalar üzerindeki baskıyı artırdığı da ifade ediliyor.

Jeopolitik riskler

Türkiye'nin Suriye ve Irak sınırında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile devam eden yoğun çatışmaların da piyasadaki bozulmayı artırdığı ifade ediliyor.

Londra merkezli Standard Bank gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash günlük yatırımcı notunda "IŞİD'in yarattığı tehdit ve Türkiye'nin bu riski nasıl yöneteceği konusu yatırımcıları düşündürüyor. Ankara'nın eylemsizliği devam eden çözüm sürecini tehlikeye atabilir. Harekete geçilmesi durumundaysa Türkiye içerisindeki terör eylemlerinin artmasından endişe ediliyor" dedi.