Belçika'da büyük 'terör davası'

Telif hakkı AFP

Belçika'da Suriye'deki örgütler için militan toplamakla suçlanan Sharia4Belgium adlı örgütün yöneticileri için 15 yıl hapis cezası isteniyor.

Dava kapsamında yargılanan çok sayıda örgüt üyesinin halen Suriye ve Irak'ta olduğu belirtiliyor.

"Belçika'nın en büyük terör davası" olarak nitelenen, radikal İslamcı örgüt Sharia4Belgium duruşması Anvers'de başladı.

Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan duruşmada, Sharia4Belgium üyesi 46 üyesi, terör örgütüne üyelik, Suriye'de savaş suçu işlemek, Suriye ve Irak'taki terör grupları için militan toplamakla suçlanıyor.

Savcı, örgüt lideri Fuad Belkacem ve diğer yöneticilerin ağır sorumluluk taşıklarını söyledi.

Savcı, Belkacem hakkında en üst sınır olan 15 yıl ağır hapis ve 30 bin euro para cezası istedi.

Örgütün diğer 15 yöneticisi hakkında da 8 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası ve 30 bin euro para cezası istendi.

Çoğu Suriye'deki iç savaşa katılan örgüt üyeleri için de 10 yıla varan hapis cezaları talep edildi.

Zanlıların birçoğunun halen Irak ve Suriye'de olduğu, bir kısmının da orada ölmüş olabileceği belirtildi.

Savcı, dava aşamasında adli makamlarla birlikte çalışmayı kabul eden ve örgüt üyelerine ilişkin bilgi veren Sharia4Belgium üyesi Jejoen Bontinck'in de 4 yıl hapsini istedi.

Savcılık, Bontnick'in Suriye'deki terörist faaliyetleri nedeniyle hapsinin istendiğini belirtti.

Bu açıklama üzerine salonda tartışma yaşandı; Jejoen Bontnick'in babası Dimitri, bu kararı "utanç verici" olarak değerlendirdi. Dimitri Bontnick, "Oğlum kurban seçildi. Hem Suriye'de hapis yattı, hem burda cezalandırılıyor" dedi.

Duruşmaya 8 Ekim'de tekrar devam edilecek. Radikal İslamcı örgütün faaliyetlerinden mağdur olan sivil kuruluşlar duruşmaya müdahil olarak katılacak.

Nefret söylemi

Telif hakkı v

Sharia4Belgium, 2010 yılında kuruldu. Radikal söylemleriyle gündeme gelen örgüt, Belçika'da bir İslam devleti kurmayı hedefliyordu. Eşcinseller için ölüm cezası talebinde bulunan, sık sık nefret söylemi eleştirilerine hedef olan örgütün sözcülüğünü, Ebu İmran kod adlı Fuad Belkacem yapıyordu.

Daha önce hırsızlık başta olmak üzere, birçok suçtan gözaltına alınan Belkacem, 2012 yılında, "nefret ve şiddeti körüklemek" suçundan tutuklandı. Sharia4Belgium, 7 Ekim 2012'de kendini feshettiğini duyurdu.

Ancak örgütün Suriye'deki cihatçı gruplar için militan toplamaya devam ettiği belirlendi. Örgüt yöneticilerinden Hüseyin El Uşaki'nin 2013 yılında bir Suriye askerinin başının kesilmesi olayına karıştığı belirlendi. El Uşaki'nin daha sonra öldürüldüğü belirtiliyor.

Sharia4Belgium yöneticilerinin, Suriye'deki terör gruplarına militan kazandırmak amacıyla, Hollanda'daki cihat yanlısı kesimlerle işbirliği içinde oldukları da belirtiliyor.

Brüksel'de yakalanan ve Avrupa Konseyi'ne bombalı saldırı hazırlığında oldukları belirtilen Türkiye kökenli Hollandalıların da, Sharia4Belgium ile ilişki içinde olduğu belirtilmişti.

Bu arada Lahey'de cihatçı gruplarla ilişkide olduğu belirlenen 21 yaşındaki bir kişi gözaltına alındı. Bu kişinin, geçen ay Suriye yolculuğu öncesi Almanya'da gözaltına alınan 3 cihatçı ile ilişkide olduğu belirtiliyor.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Ivo Opstelten, halen cihatçı gruplarla ilişkisi saptanan 49 kişinin pasaportunun iptal edildiğini açıkladı.