Radovan Karaciç: Beraat kararı bekliyorum

Radovan Karaciç Telif hakkı AFP Getty

Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde (ICTY) kapanış savunmasını yapan eski Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç, kendisine yöneltilen tüm suçlamalardan "beraat etmeyi beklediğini" bildirdi.

Karaciç, Bosna savaşı sırasında savaş suçları işlemek ve 1995'teki Srebrenitza katliamı da dahil, soykırıma dönük eylemler eylemler düzenlemekle suçlanıyor.

Ancak eski Bosnalı Sırp lider, ısrarla, "korkunç bir savaş" diye nitelediği dönemle ilgili olarak vicdanının rahat olduğunu söylüyor.

Üç yargıçtan oluşan mahekeme heyeti karşısında kendisini savunan Karaciç, "Vicdanım rahat. Savaş benim istediğim şekilde olmadı. Korkunç bir savaştı. Tanrı'dan umalım ki bu bölgedeki sonuncu savaş olsun bu." dedi.

Aleyhinde en ufak bir delil bile bulunmadığını savunan Karaciç, "Mahkemenin gerek savunma, gerekse iddia makamınca sunulan her belgeyi ve her delili dikkatle incelemesini bekliyorum ve bunu yapacağına güveniyorum. Bu yapılırsa beraat kararı çıkacağına kuşkum yok." dedi.

1990'lardaki Bosna savaşında 100 binden fazla insan öldü.

1 Ekim'de savunmasının ilk bölümüne başlayan Radovan Karaciç, savaş zamanında yaşananların "vicdani sorumluluğunu" üstlendiğini söylemiş ancak herhangi bir katliam emri verdiği iddialarını reddetmişti..

69 yaşındaki Karaciç, Srebrenitza'da 8 binden fazla Müslümanın öldürülmesi de dahil, savaş ve insanlığa karşı işlenmiş 11 ayrı suçla itham ediliyor.

Beş yıldır süren mahkeme bugün tamamlanırken, mahkeme yargıçları gelecek yıl açıklamaları beklenen hükümleri üzerinde değerlendirmelerine başlayacaklar.

Savcılar, suçlu bulunursa, Karaciç'e ömür boyu hapis cezası verilmesini istiyor.

İlgili haberler