Kobani saldırısı Türkiye genelinde protesto ediliyor

Telif hakkı DHA

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Kobani'ye girmesi ve IŞİD ile Kürt güçleri arasında şehir savaşının başlaması üzerine Türkiye'nin birçok şehrinde Kobani'ye destek gösterileri düzenleniyor.

Taksim meydanında toplanan kalabalık "Her yer Kobani, her yer direniş" sloganları atarken, polis ise biber gazı ve plastik mermilerle protestoculara müdahalede bulundu.

Galatasaray meydanında toplanıp Taksim'e yürümek isteyen kalabalığa TOMA'ların da müdahale ettiği görüldü.

İstanbul Gazi mahallesi ve Beyoğlu semtlerinde de Kobani'deki IŞİD saldırısı protesto edildi.

Beyoğlu Dolapdere'de, yüzleri maskeli bir grup, çöp konteynerleriyle yola barikat kurdu. Polise havai fişek ve molotof kokteyli atan grup, bir aracı da ateşe verdi.

Eylemciler, olay yerine gelen polislerin kullandığı zırhlı araca da molotof kokteyli attı. Bunun üzerine, polis ekipleri gruba boyalı plastik mermi ve gaz bombasıyla karşılık verdi.

Belediye otobüsü yakıldı

Gazi mahallesinde ise göstericiler bir belediye otobüsünü ateşe verdi.

Akşam saatlerinde toplanan grup, polise havai fişek ve molotof kokteyli atmaya başladı. Polis de göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Bir polis helikopterinin de havadan destek verdiği görüldü.

Müdahale sonrası grup ara sokaklara dağılırken, bazı göstericiler Esentepe Mahallesi'nde bir belediye otobüsünü ateşe verdi.

Doğan Haber Ajansı otobüste patlamaların meydana geldiğini ve patlama sonrası polis ekiplerinin çevredekileri olay yerinden uzaklaştırdığını belirtti.

Yanan otobüse ilk müdahaleyi olay yerine gelen TOMA aracı yaptı. Yangın, daha sonra olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Diyarbakır'da olaylar

IŞİD'in Kobani'deki ilerleyişini protesto eden kalabalık Diyarbakır'da ise sokaklarda lastik yakarak barikatlar oluşturdu ve polisle çatıştı.

Gece geç saatlerde de devam eden çatışmalarda havaya ateş açıldığına dair bilgiler geldi.

Diyarbakır dışında diğer Güneydoğu illerinde de protesto gösterileri düzenlendi ve protestocular polisle çatıştı.

İlgili haberler