'Tampon bölge' önerisinde çelişkili açıklamalar

Telif hakkı AP

ABD ile İngiltere dışişleri bakanları, Suriye'de bir tampon bölge kurulması fikrini tartışmaya hazır olduklarını duyurdular.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Kürtleri korumak için öneriyi destekleyeceklerini açıklamıştı.

Washington'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kerry, ''Tampon bölge, gündemdeki, çok yakından incelenmeye değer bir fikir'' dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond da, ''Tampon bölgenin ne anlama geldiğini ve nasıl işleyeceğini müttefiklerimizle tartışmamız gerek. Ama kesinlikle dışlayacağımız bir fikir değil'' dedi.

Bu açıklamalardan kısa bir süre sonra ABD Savunma Bakanlığı, 'tampon bölgenin askeri bir seçenek olarak gündemde bulunmadığını' duyurdu.

Fransa: Biz sıcak bakıyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın makamından yapılan açıklamada Fransa'nın Türkiye-Suriye sınırında bir tampon bölge oluşturulması fikrine destek verdiği söyleniyor.

Paris, tampon bölgeye evlerinden kaçmak zorunda kalan Suriyelilerin korunması için sıcak baktığını belirtiyor.

Fransız yetkililer, Hollande'ın konuyu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştuğunu kaydettiler.

Yapılan açıklamada, ''Cumhurbaşkanı Hollande Suriye'nin kuzeyinde katliamları engelleme gerekliliğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önerdiği Suriye-Türkiye sınırında mültecilerin barınıp korunabileceği bir tampon bölge oluşturma fikrine desteğini açıkladı.'' deniliyor.

Hollande'ın makamından yapılan açıklamada ayrıca Fransa ve Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a ve IŞİD'e karşı savaşan ılımlı Suriye muhalefetine daha çok destek verilmesi konusunda hemfikir olduğu belirtiliyor.

Suriye'nin Türkiye sınırından birkaç kilometre mesafedeki Kürt kenti Kobani'nin IŞİD'in kontrolü altına geçmesi olasılığı, dikkatleri Türkiye hükümetinin krize yaklaşımına çevirmiş bulunuyor.

Türkiye'nin IŞİD'e karşı savaşmakta isteksiz kaldığı suçlamasını reddeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD'in Kobani'den geri püskürtülmesi için hava saldırılarının yeterli olmayacağını söylüyor.

Erdoğan, Salı günü Gaziantep'te yaptığı konuşmada, "Şu anda Kobani düştü, düşüyor. Üç şey istedik. Bir, uçuşa yasak bölge ilan edilmesi lazım. İki, o bölgeye paralel güvenli bölge ilan edilmesi lazım. Ve eğit donat anlayışıyla Suriye'de ve Irak'ta orada ılımlı muhalif kesimin hem eğitilmesi hem donatılması lazım" diye konuşmuştu.

Suruç'ta gelişmeleri izleyen BBC muhabiri Paul Adams'a göre Türkiye'nin Kobani'ye müdahalede bulunmadan önce koalisyon güçleriyle pazarlık ettiği üç ana koşul var: ''Uçuşa yasak bölge ilan edilmesi, tampon bölge oluşturulması ve en önemlisi, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın devrilmesi konusunda anlaşılması.''