Kobani protestoları: En az 19 kişi öldü

Telif hakkı AFP

Türkiye'nin farklı kentlerinde düzenlenen Kobani protestolarında en az 19 kişi öldü, birçok kişi yaralandı.

Diyarbakır, Batman ve Mardin'in 6 ilçesi ile Van Erciş, Muş Varto ve Siirt Kurtalan'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Diyarbakır, Mardin, Siirt, Muş, Van ve Batman ölümlerin yaşandığı kentler oldu.

Doğan Haber Ajansı, Muş'taki ölüme polisin müdahalesinde kullandığı gaz fişeğinin neden olduğu belirtiyor.

Diğer yerlerdeki ölümlerin göstericilerle, karşıt grupların çatışmalarından kaynaklandığı bildiriliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, gösterilerdeki ölümlerin güvenlik güçlerinin müdahalesiyle olmadığını söyledi.

Eker, Diyarbakır'da 10 kişinin öldüğünü söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki güvenlik zirvesi ise Ankara'da başladı.

Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Diyarbakır'da dün bu sabaha kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağı içine yeni ilçeler de katılarak Perşembe günü saat 06.00'ya kadar uzatıldı.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ilçeleri ile dış ilçeler Bismil, Silvan ve Lice ilçelerinde ortaya çıkan şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için 07.10.2014 günü saat: 22.00'den, 08.10.2014 günü sabah saat:07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Yapılan değerlendirme sonucu Sokağa çıkma yasağı Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp İlçeleri de dahil edilerek 09.10.2014 Perşembe günü sabah 06.00'ya kadar uzatılmıştır."

Kentte dün gece yarısından itibaren çok sayıda zırhlı askeri araç kentin önemli noktalarına konuşlandırıldı.

Diyarbakır'da bugün ilk ve orta dereceli okullar tatil edilmiş durumda.

İstanbul Valiliği: 30 kişi yaralandı

Telif hakkı REUTERS

İstanbul Valiliği'nden kentte dün yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada 98 göstericinin gözaltına alındığı, sekizi polis memuru 30 kişinin yaralandığı belirtildi.

Valilik'ten yapılan açıklamada "İlimizde meydana gelen kanun dışı gösteriler sebebiyle Arnavutköy, Ataşehir, Bağcılar, Başakşehir, Beyoğlu, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kağıthane, Küçükçekmece, Maltepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Sancaktepe, Ümraniye ve Zeytinburnu ilçelerimizde meydane gelen olaylara güvenlik kuvvetlerimiz tarafından müdahalede bulunulmuş olup şu an itibariyle olaylar kontrol altına alınmıştır" ifadesine yer verildi.

KCK'dan eylemlere devam etme çağrısı

Bu arada KCK'dan yapılan açıklamada Türkiye'de yapılan eylemlerin sürdürülmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Halkımız haklı ve meşru mücadelesini zafere kadar yüksek bir kararlılıkla sürdürmelidir. Milyonlar sokaklardan ve mücadele alanından çekilmemelidir. Halkımız; mücadeleden atılacak her geri adımın önümüzdeki günler, aylar ve zamanlarda daha büyük bedellere mal olacağı bilinciyle hareket ederek, mücadelesini kesintisiz yükseltmelidir."

Telif hakkı EPA

Açıklamada AKP de eleştirildi:

"Tüm halkımız ve dostlarımız bilmelidir ki; Kobanê'de halkımıza karşı geliştirilen bu katliam ve soykırım saldırısı, AKP'nin yeni savaş konseptidir. Dün Türk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Kobanê düşecek' sözleri İŞİD ile AKP ittifakının resmi ilanıdır."

Dün Türkiye'nin birçok kentinde düzenlenen protestolara polis müdahale etmişti.

Bazı gösterilerde eylemciler taş, sopa, molotof kokteyli ve silah kullanmış, bazı banka ve kamu kurumlarına saldırmıştı.

Bazı yerlerde göstericilerle göstericilere karşı çıkan gruplar arasında taş, sopa ve silahların kullanıldığı çatışmalar yaşanmıştı.

Göstericiler hem Kobani'ye saldıran IŞİD örgütünü hem Türkiye'nin Kobani'ye yönelik politikasını protesto ediyor.

Göstericiler Türk hükümetini Kobani'de yaşananlara sessiz kalmakla ve de IŞİD'e destek vermekle suçluyor.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Saldırganlık boyutuna varan eylemlerin, bazı siyasiler tarafından da tahrik edilmesi büyük bir sorumsuzluk örneğidir" dedi.

Çiçek, "Türkiye'nin bütün imkanlarını seferber ederek yaşanan büyük acıyı dindirmeye çalışmasının karşılığı, sokaklarımızı kan gölüne çevirmek olmamalıdır" diye konuştu.