Kobani: IŞİD'in ilerleyişi durdu

Telif hakkı REUTERS

ABD öncülüğündeki koalisyon hava kuvvetleri, Kobani'deki IŞİD mevzilerine şimdiye kadar en yoğun bombardımanı gerçekleştirdi. Hava operasyonu, IŞİD'in Kobani'deki ilerleyişini durdurdu.

Bölgedeki gazeteciler, çatışmaların devam ettiğini ancak IŞİD'in ilerleyişinin durduğunu bildiriyor.

BBC Türkçe'nin ulaştığı PYD (Demokratik Birlik Partisi) Eş Başkanı Salih Müslim, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanlarının ilerleyişinin durduğunu teyit etti ancak katliam tehlikesinin devam ettiğini vurguladı.

Hava operasyonlarının IŞİD'e karşı etkili olduğunu belirten Müslim, "Doğu ve batı cephesinde çatışmalar devam ediyor. Ancak IŞİD'in elinde ağır silahlar oldukça katliam tehlikesi devam ediyor. Son hava saldırıları etkili oldu, koalisyon bombardımana devam etsin" dedi.

Müslim, Kobani'deki Kürt kuvvetlerinin (YPG) en büyük ihtiyacının ağır silahlar olduğunu kaydetti. Pek çok ülkeden silah yardımı talebinde bulunduklarını belirten PYD Eş Başkanı Müslim, henüz taleplerinin karşılanmadığını da ifade etti.

Kobani'den konuşan YPG'ye bağlı kaynaklar ise, çatışmaların özellikle Kaniya Kurda mahallesinde yoğunlaştığını kaydediyor.

YPG'liler, dün akşam IŞİD'in güney cephesinde ilerleyerek Kobani hastanesine girdiğini ancak YPG'nin hastaneye saldırdığını ve 35 YPG militanının öldürüldüğünü öne sürdü.

'Türkiye'nin müdahalesi' sorusu

PYD Eş Başkanı Müslim, dün BBC'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kobani'ye askeri müdahalesinin "değerlendirebileceğini" de söylemişti.

Türkiye-Suriye sınırından bildiren BBC muhabiri Paul Adams da, Kürtlerin Türk askerinin müdahil olmasını istemediklerini vurguluyor. Türkiye'nin silahlı Kürt savaşçıların kendilerine katılması için geçişine izin verilmesini istediklerni aktaran Adams, görünürde böyle bir izin verileceğine dair işaret olmadığı yorumunu yapıyor.

BM: Kobani düşerse Türkiye tehlikeye girer

Telif hakkı AP

Birleşmiş Milletler'in Suriye temsilcisi Staffan de Mistura bir açıklama yaparak, "Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadele konusunda ciddiysek Kobani'ye yardım etmeliyiz. Sınırın neredeyse tümünü IŞİD'in kontrol etmesi Türkiye'yi de tehlikeye sokar" dedi.

Mistura sözlerine şöyle devam etti "Eğer IŞİD Kobani'yi alırsa büyük bir insani trajedi ve katliam yaşanması söz konusu. Ayrıca Türkiye'yi de tehdit eder hale gelecekler. Kararı Türkiye'ye bırakıyorum."

Kobani'deki YPG güçleri ile IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanları, 20 günü aşkın süredir çatışıyor.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Eylül ortasından bu yana, Kobani'de yarısından fazlası cihatçı savaşçılar olan en az 412 kişinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmaların başlamasından bu yana yaklaşık 160 bin Suriyeli sınırı geçerek Türkiye'ye sığındı.

İlgili haberler