Ali İsmail Korkmaz davasında video kayıtları izlendi

Telif hakkı AFP

Gezi protestolarına destek için geçen yıl Eskişehir'de düzenlenen gösterilerde Ali İsmail Korkmaz'ı döverek öldürmekle suçlanan dördü polis sekiz sanığın yargılandığı davanın dördüncü duruşması Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

1’i polis 5’i tutuklu 8 kişi hakkında kasten adam öldürmek ve bu suçu kolaylaştırmaktan 10-15 yıl hapis ve ömür boyu hapis istemiyle Eskişehir’de açılan dava güvenlik gerekçesiyle Kayseri’ye nakledilmişti.

Duruşmada, tutuksuz yargılanan polisler Hüseyin Engin, Şaban Gökpınar, Yalçın Akbulut, tutuklu sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan ile Muhammed Vatansever, Ramazan Koyuncu, İsmail Koyuncu ve Ebubekir Harlar hazır bulundu.

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel, babası Şahap ve ağabeyi Gürkan Korkmaz, ellerinde Ali İsmail Korkmaz'ın fotoğrafıyla duruşma salonuna geldi.

'Katiller, Allah belanızı versin'

Anne Emel Korkmaz, jandarmanın güvenlik önlemleri altında salona getirilen sanıkları görünce "Katiller sizi, inşallah hayatınız boyunca hep böyle korumalarla gelirsiniz, Allah belanızı versin" diyerek bağırdı.

Duruşmada, Adli Tıp Genel Kurulu ve TÜBİTAK raporlarının okunmasına ve 'iyileştirilmiş' görüntülerin izlenmesine geçildi.

Adli Tıp Genel Kurulu raporunda, Ali İsmail Korkmaz’ın vücudunda çok sayıda kırık ve şişlik tespit edildiği, zehirlenme olmadığı vurgulandı. Raporda ölümün darba bağlı olduğu belirtildi.

TÜBİTAK raporunu ise mahkeme başkanı okudu. Raporda, olay bölgesinden toplanan kamera görüntüleri ve sabit diskte ekleme, çıkarma, silme olup olmadığını tespiti yapıldığı ve görüntü iyileştirmenin gerçekleştirildiği belirtildi. Raporda, Harman Ekmek Fırını kamerasındaki sürücülerin 4 kez silindiğinin tespit edildiği aktarıldı.

Anne ve baba görüntüleri izlemedi

Anne Emel Korkmaz ve baba Şahap Korkmaz, video görüntülerini izlemek istemedikleri için salon dışına çıktılar. Anne kızına sarılıp ağlarken, baba Şahap Korkmaz sanıklara, "Bizim başımız dik. oğlumuzla gurur duyuyoruz" diye tepki gösterdi.

Görüntülerde elleri sopalı kişilerin tek tek ayrıştırılarak netleştirildikleri ve fotoğraflarının 1. Şahıs, 2. Şahıs sıralamasıyla numaralandırıldıkları dikkat çekti.

Beşik Otel kamerasını kapatan kişinin görüntüsü gösterilirken, sanıklardan tutuksuz polis Hüseyin Engin, "Bana benziyor, bununla ilgili soruşturma Eskişehir'de devam ediyor" dedi.

Görüntülerde “1. Şahıs” olarak işaret edilen sanık İsmail Koyuncu, görüntüdeki kişinin kendisi olduğunu kabul etti.

Bir sonraki görüntüde yer alan tutuklu polis Mevlüt Saldoğan da "Zor kullandığım şahıs Ali İsmail değildi, keşke silinmeseydi de nasıl saldırıya uğradığımız görülseydi" dedi. Bu sırada salonda bulunan bir izleyici "Ali İsmail sana vurdu mu?" diye bağırınca kısa süreli gerginlik yaşandı.

Sanık Muhammet Vatansever, Ramazan Koyuncu ve Yalçın Akbulut da görüntüdeki kişilerin kendileri olduğunu kabul etti. Akbulut, raporu kabul etmediğini belirterek, "Ben sadece kovaladım" ifadesini kullandı.

Mahkeme salonu dışında ise davayı takip etmek için gelen gruplarla polis arasında gerginlik yaşandı. Arama noktasında yaşanan arbede sırasında 5 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

İlgili haberler