Çavuşoğlu: Türkiye tek başına kara operasyonu yapmayacak

Telif hakkı AFP

Türkiye'ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da yaptıkları görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Mevlüt Çavuşoğlu konuşmasında, Suriye'de yaşanan sorunlarla ilgili olarak Suriye yönetimini suçladı:

"Bugün Suriye'de Esad rejimi kaldıkça zulüm, gözyaşı, katliamlar devam edecektir. Esad rejimi 200 binden fazla insanını öldürmüştür. Esad rejimi bugün Suriye'deki ve bölgedeki istikrarsızlığın sebebidir. Esad rejimi kaldıkça bugünkü durum devam edecektir."

Çavuşoğlu: Kara operasyonu değerlendirilmeli, ÖSO desteklenmeli

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'de yaşananlar karşısındaki uçuşa yasak bölge talebini yineledi:

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

"Sadece hava saldırılarıyla arazideki güç dengesi değiştirilebilir ya da kısa vadeli terör örgütleri ya da IŞİD durdurulabilir ama yeterli değildir. Kara operasyonu dahil diğer opsiyonlar değerlendirilmelidir ve Özgür Suriye Ordusu desteklenmelidir."

Türk Dışişleri Bakanı, "Sadece Türkiye'nin tek başına kara operasyonu yapmasını beklemek gerçekçi değildir. Müttefiklerimizle görüşmeler devam ediyor. Ortak karara vardıktan sonra Türkiye üzerine düşeni yapacaktır" dedi.

Türkiye'nin Suriye krizinde önemli boyutta bir insani yardımda bulunduğunu belirten Çavuşoğlu "Türkiye'nin ömür boyu BM gibi davranmasını beklemek de haksızlık" yorumunda bulundu.

Telif hakkı Reuters

Türkiye'ye, Suriye'nin kuzeyindeki Kobani kentinde yaşanan çatışmalarda Kürt güçlere yardım etmek için daha fazla adım atması yönünde çağrılar yapılıyor.

Kobani'nin üçte birinin IŞİD'in eline geçtiği bildiriliyor.

Stoltenberg: Uçuşa yasak bölge NATO'da tartışılmadı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, "Ben Irak ve Suriye'deki sonların çok basit bir şekilde çözülebileceğine inanmıyorum. Uzun bir süreç olacak. Hava saldırılarıyla IŞİD'le mücadele edilmeye çalışılıyor" dedi.

Stoltenberg, uçuşa yasak bölge konusunu Çavuşoğlu ile görüştüğünü fakat bu konuda NATO'da tartışma konusu olmadığını söyledi.

Telif hakkı BBC World Service

IŞİD'in bölge için çok önemli bir tehdit oluşturduğunu, uluslararası toplumun bir arada hareket etmesi gerektiğini belirten Stolenberg, "Türk halkını saldırılara karşı desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Stoltenberg, "NATO tüm müttefiklerini kendi güvenliklerini korumakta desteklemekte kararlıdır" dedi.

NATO Genel Sekreteri ayrıca, "TBMM'nin Türkiye'nin daha aktif bir rol oynama konusundaki kararından memnuniyeti belirtmek istiyorum. Türkiye ile ortağız bölgede güvensiz durumu azaltmak için işbirliğine devam ediyoruz" diye konuştu.

İlgili haberler