Independent: Erdoğan için IŞİD tehdit değil fırsat

Telif hakkı EPA

İngiliz Independent gazetesinde Patrick Cockburn imzalı yazıda, "Kobani Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) eline geçerse Kürtler Ankara'yı suçlayacak. Zaten sallatında olan barış süreci tamamen çökmeye yakın olabilir" deniyor.

Kobani'nin düşmesi halinde Türkiye'deki şiddetine tırmanabileceği ifade edilen yazıda, ismi verilmeyen bir Kürt siyasinin görüşleri aktarılıyor. Independent'a konuşan Kürt siyasetçi, "Suriye'de Kürtlerin belini kırıp Türkiye'de kalplerini kazanmayı bekleyemezsiniz" diyor.

Türkiye genelinde Kürtlerin sokağa çıktığı ve polisle çatıştığı hatırlatılan haberde, "Genelkurmay 'Kürtler bayrak yaktı' iddialarını ortaya atarak milliyetçi duyguları kaşıdı. Erdoğan ise açıkça IŞİD ve PKK'nın arasında hiçbir fark olmadığını söyledi" deniyor.

Kobani'de IŞİD'e karşı savaşan Kürt militanlardan 5'inin Türkiye sınırını geçtikten sonra asker tarafından 'ayrılıkçı terör örgütüne üyelikten' gözaltına alınmasının Kürtleri daha da kızdırdığı ifade ediliyor.

Independent gazetesinin 'günün karikatürü' köşesi de Türkiye'nin Suriye politikasını konu alıyor. Karikatürde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan namlusu Kobani'ye dönük bir tankın içinden gülümserken, tank namlusundan 'Bekleyin' yazısı çıkıyor.

Telif hakkı INDEPENDENT

Patrick Cockburn yazısında Türkiye'de yaşanan sokak olaylarının ardından Ankara'nın söyleminde değişiklik olduğu yorumunu da yapıyor.

"Ankara 1990'lardaki PKK'yı ve Kürtleri şeytanlaştırma politikasına geri dönüyor" denen haberde, hükümetin şu ana kadar sokaklarda artan şiddet olaylarına rağmen alarm durumuna geçmediği de söyleniyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

"Bunun bir nedeni de Erdoğan'ın medyayı susturmakta başarılı olması olabilir. Yetklililer bu sansür yüzünden durumun ciddiyetinin ve daha da kötüleşme ihtimalinin farkına varamıyor olabilirler. Erdoğan'ın Kürtlerin öfkesi karşısındaki ilgisizliği kafa karıştırıcı. Ne de olsa barış süreci Erdoğan'ın Başbakanlık görevini yürüttüğü AKP hükümetlerinin en önemli başarılarından birisiydi. Kürtlerin de desteğini alan Erdoğan iktidardaki konumunu güçlendirmişti."

Erdoğan'ın gözünde PYD ve PKK'nın yeri

Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in Ankara temasları sırasında Türkiye'den silah yardımı istediği ancak Ankara'nın ancak bir dizi şartın yerine getirilmesi halinde bu yardımı yapacağı ifade edilen haber, "Bu şartlar PYD'nin Beşar Esad karşıtı güçlere katılması, kuzey Suriye'deki özerk yapılanmaları feshetmesi ve PKK ile bağlarını koparmasyıdı. Türkiye'nin önceliğinin Suriye'nin kuzeyinde kurulan ve Türkiye'deki Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etme tezini güçlendiren küçük devlet yapısının ortadan kalkması olduğu açıkça gözüküyor" yorumlarıyla devam ediyor.

Erdoğan'ın IŞİD tehdidini kullanarak ABD ve Kürtlerden taviz koparmaya çalıştığı söylenen yazıda "Ancak Erdoğan şansını fazla zorluyor olabilir" deniyor.

Yazı şöyle sonlanıyor:

"Erdoğan'ın temel hedefi Suriye'deki tüm kötülüklerin kökü olarak gördüğü ve kendi halkını acımasızca öldürdüğünü düşündüğü Beşar Esad. Öyle gözüküyor ki Türkiye'de Kobani protestoları yüzünden sokaklarda kanlı çatışmalar çıkmış olsa da, Erdoğan bu duruşunun iki yüzlü bir yaklaşım olduğunu düşünmüyor."

İlgili haberler