İngiltere'den Türkiye'ye IŞİD'le daha etkin mücadele çağrısı

Telif hakkı REUTERS

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Türkiye'ye, IŞİD'e karşı yürütülen savaşa daha fazla müdahil olma çağrısı yaptı.

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kobani kentinde IŞİD ile Kürt güçler arasında bir kaç haftadır devam eden yoğun çatışmalarda en az 400 kişi öldü.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond sadece hava saldırılarının Kobani'nin IŞİD tarafından ele geçirilmesini önleyemeyeceğini söyledi.

Kobani'nin üçte birinin IŞİD militanları tarafından ele geçirildiği iddia ediliyor.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Türkiye'den Suriye'de tek başına kara operasyonu yapmanın beklenmesinin gerçekçi olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesi talebini de yineledi.

'Uçuşa yasak bölgeyi gözden geçireceğiz'

BBC Radyo 4'e katılan Michael Fallon IŞİD'le ilgili gelişmeleri değerlendirirken, "Bu, Amerika tarafından ve İngiltere tarafından değil, ancak yalnızca bölgenin kendisi tarafından çözülebilecek bir durum" dedi.

Telif hakkı AP

Fallon, "Bu yüzden Türkiye'yi kesinlikle daha fazla müdahil olmuş görmek isteriz. Ancak sonuçta bu onların hükümetinin bir kararı" diye konuştu.

Fallon, IŞİD'e karşı savaşa bölgedeki başka ülkelerin verdiği desteğin yayılmaması durumunda bunun Orta Doğu açısından ciddi sonuçları olacağını söyledi.

Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge kurulması tartışılması konusunda ise Fallon şunları söyledi: "Bu, muhakkak gözden geçireceğimiz bir şey. Geçmişte başarılı uçuşa yasak bölgelerimiz olmuştu."

İngiltere Irak'ta IŞİD'e karşı gerçekleştirilen hava operasyonlarına katılıyor.

Fallon, henüz Suriye'de de hava operasyonlarına katılmak yönünde bir karar almadıklarını söyledi.

İlgili haberler