Türkiye IŞİD'e 'tek başına saldırmayacak'

Telif hakkı v

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Fatih Ceylan Türkiye'nin IŞİD'e karşı tek başına harekete geçmeyeceğini ve mücadelenin bir koalisyonla ve bütünlüklü bir stratejiyle verilmesi gerektiğini söyledi.

BBC Radio 4'te yayımlanan Today programına katılan Ceylan IŞİD'i soğuk savaşın sona ermesinden bu yana orataya çıkan en büyük tehdit olarak tanımladı.

Tek başına hava saldırılarının sorunu çözmeyeceğini söyleyen Ceylan, Türkiye'nin sınırlarını açtığını ve bölgeden 200 bin mülteciye yardım ettiğini vurguladı.

'Tek taraflı müdahale riskli'

Ceylan "Türkiye NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip, neden harekete geçilmiyor?" sorusuna ise "Tek taraflı bir askeri müdahale sadece Türkiye için değil pek çok ülke için çok riskli" yanıtını verdi.

Ceylan "Kara operasyonu olsa bile bunun bir koalisyonla yapılması lazım. Harekete geçmeden önce bunun çözülmesi gerek. Aksi takdirde tek taraflı bir müdahale olur ve bunun 2003'te ABD Irak'a saldırdığında nasıl bölücü bir şey olduğunu hatırlıyorsunuz. Kimse Türkiye'nin bu teröristlere karşı tek taraflı bir savaşa girmesini beklemesin" dedi.

Telif hakkı AP

Resmi olarak uçuşa yasak bölgeyle desteklenen bir tampon bölge çağrısı yapılması gerektiğini belirten Büyükelçi Ceylan "Uçuşa yasak bölge ilanıyla desteklenen bir tampon bölge olursa bu Kürtlerin de yararına olur. Çünkü bu tür saldırılara karşı korunurlar" diye konuştu.

Ceylan 'Önümüzdeki günlerde, kısa vadede Türk ordusu harekete geçecek mi' sorusuna da net bir yanıt verdi ve "Türk güçleri havadan ve karadan tek başına müdahale etmeyecek. Bu olmayacak. Saddam'ın Kuveyt'i işgal ettiği 1990’da olduğu gibi bir koalisyon olarak hareket etmeliyiz. Bir koalisyon olmalı ve teröre karşı kapsamlı bir savaş verilmeli" dedi.

İlgili haberler