Çavuşoğlu: İncirlik'te verilmiş bir karar yok

Telif hakkı AP

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin "Türkiye IŞİD'le mücadele kapsamında hava üslerini ABD'ye kullandıracağı" açıklamasına karşılık "İncirlik veya başka bi konuyla ilgili şu anda verilmiş bir karar yok" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'tan da benzer bir açıklama geldi.

Arınç, Türkiye'nin IŞİD'le mücadele konusunda uluslararası koalisyonla işbirliği yaptığını kaydetti ve "İncirlik ile ilgili yeni bir durum söz konusu değildir" dedi.

Susan Rice: Türkiye'yle anlaştık

Amerikan NBC haber kanalına konuşan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Türkiye'nin, ABD'nin Türkiye'deki üsleri kullanmasına ve Türkiye topraklarında Suriye'nin ılımlı muhaliflerini eğitmesine izin verdiğini duyurmuştu.

Telif hakkı Getty

Rice, bu yeni taahhüt nedeniyle ABD'nin çok memnun olduğunu belirtmişti.

Ancak konuyla ilgili ilk olarak Başbakanlık kaynaklarından bir açıklama gelmiş, "ABD ile Türkiye arasında, İncirlik Hava Üssü'nün IŞİD'e karşı mücadele kapsamında kullanımıyla ilgili varılan yeni bir mutabakat bulunmadığı" ifade edilmişti.

Ardından bir açıklama da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Çavuşoğlu, "İncirlik veya başka bir konuyla ilgili şu anda verilmiş bir karar yok" dedi.

ABD ile Türkiye arasında "ılımlı muhaliflerin" eğitimi konusuna da değinen Çavuşoğlu, "Şu an itibariyle eğit ve donat projesi kapsamında ABD ile bazı konularda hemfikiriz. Daha doğrusu bu konularda bir mutabakatımız var'' şeklinde konuştu.

Arınç ise konuşmasında "ılımlı muhaliflerin eğitimi" konusunda uzlaşma sağlanamadığını öne sürdü. Başbakan Yardımcısı "Bu aşamada sadece eğit-donat programı için Türkiye tarafından önerilen bazı tesisler söz konusudur. Bunda da karar aşamasına gelinmemiştir" dedi.

'Uçuşa yasak bölge' şartı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 12 Ekim Pazar günü Star gazetesinde yayınlanan röportajında İncirlik Üssü'nin kullanımı konusunda "uçuşa yasak bölge" taleplerini şu ifadelerle yinelemişti:

"İncirlik'ten Irak'a yönelik keşif uçuşları zaten sürüyor. Ama kapsamlı bir harekatın zemini olarak katkı bekleniyorsa tutumumuzu söyledik: No Fly Zone (Uçuşa yasak bölge) olmalı ve güvenli bölgeler ilan edilmeli. Mültecileri Suriye içinde koruyabilmek için güvenli bölge olmalı."

"Hariçten gazel okuyan Batı ülkeleri önce Türkiye'dekinin yüzde 10'u kadar mülteci alsın, ondan sonra konuşsun. Kimi kastettiğimi anlarsınız."

ABD, Suriye ve Irak'taki geniş bir bölgeyi elinde bulunduran IŞİD'e karşı gerçekleştirilen hava saldırılarına öncülük ediyor.

Özellikle Türkiye-Suriye sınırındaki Kobani'nin IŞİD militanları tarafından kuşatılmasından bu yana, Suriye'ye yönelik hava bombardımanında artış gözlemleniyor.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler