IŞİD karşıtı bombardıman yoğunlaşıyor

Telif hakkı AFP

ABD liderliğindeki kuvvetler İslam Devleti'ne karşı hava saldırılarını artırdı.

Koalisyon iki gün boyunca 21 saldırı gerçekleştirdiğini bildirdi.

ABD saldırılarda bu keskin artışın IŞİD'in ilerlemesini yavaşlattığını kaydetti.

Başkan Barack Obama, Suriye ve Irak'ın geniş kesimlerini elinde tutan gruba karşı "uzun vadeli bir kampanya" öngördü.

Obama, IŞİD karşıtı koalisyonuna katılan 22 ülkeden gelen askeri komutanların toplantısında konuşuyordu.

ABD Başkanı "dönem dönem ilerleme de aksilikler de olacak" diye ekledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM, YPG'nin Til Şeir tepesini ele geçirdiği sırada bugüne kadar Kobani'de gerçekleştirilen en kapsamlı hava saldırılarının düzenlendiğini duyurdu.

CENTCOM açıklamasında hava saldırılarının hedefinin IŞİD'in ikmal yollarını kesip, 'güçlerini Kobani'ye yığmasını' engellemek olduğu da ifade edildi.

Hava saldırılarında IŞİD kontrolündeki bir binanın, iki zırlı aracın, bir kamuyonun ve üç askeri kampın vurulduğu açıklandı.

Telif hakkı EPA

ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin Kobani çevresinde Irak Şam İslam Deveti (IŞİD) örgütüne yönelik 21 hava saldırısı düzenlediği sırada şehir içinde IŞİD'le çatışan YPG güçleri şehrin batısındaki Til Şeir tepesini ele geçirdiğini duyurdu.

Kobani'yi bir aydan uzun süredir kuşatma altında tutan IŞİD militanları Til Şeir tepesini 10 gün önce ele geçirmişti.

BBC'ye bilgi veren YPG kaynakları Kobani'nin 4 kilometre batısındaki Til Şeir'i geri aldıklarını söylerken, kentin doğu ve güneyinde şiddetli çatışmaların sürdüğü bildiriliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi IŞİD'in Kobani'de üç ayrı intihar saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Açıklamaya göre ilk saldırıda bir intihar eylemcisi kentin kuzeyinde Türkiye sınırı yakınlarında bomba yüklü bir araçla saldırı düzenledi.

Sınır bölgesinde bulunan gazeteci Namık Durukan, koalisyon güçlerinin hava saldırılarının devam ettiğini, bunların etkili olduğunu, IŞİD'in bazı yerlerde geri çekildiğini söyledi.

Durukan ayrıca IŞİD'in bayrak diktiği Newroz tepesine saldırı olduğunu, tepede artık IŞİD bayrağının bulunmadığını belirtiyor.