Suriyeli Kürtler Peşmerge'ye soğuk

Böylece canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Okurlarımıza ve katkıda bulunan takipçilerimize teşekkür ediyoruz.

18:23

Telif hakkı BBC World Service

ABD eliyle, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden (IKYB) Kobani'ye yapılan gönderilen yardımın kim tarafından yapıldığına dair farklı açıklamalar sosyal medyada da tartışma konusu oldu. Gün içinde Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) yakın bir internet sitesinde yardımları KYB'lilerin yaptığına dair bir haber yayınlandı. Bunun üzerine Erbil yönetiminden bir açıklama yapıldı. IKYB'nin açıklamasında yardımların sadece IKYB adına yapıldığı belirtildi. Sosyal medyada konu tartışılırken bazı kullanıcılarsa bunun tartışılmasına tepki gösterdi.

18:14

Telif hakkı BBC World Service

"Özgürlüğün İslami Yolu" kitabının yazarı Mustafa Akyol ise, hükümet çevreleri ve destekçilerinin Çavuşoğlu'nun açıklamalarından sonraki sessizliğine dikkat çekiyor

18:00

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere'de savunma ve güvenlik konularında çalışan bir düşünce kuruluşu olan RUSI'den Aaron Stein, "Kobani'ye Peşmerge gönderilmesine izin vermesi Türkiye'nin pozisyonunda gerçek bir değişikliğe işaret etmez." diyor, "Asıl PYD bunu kabul ederse değişiklik olur. Çavuşoğlu net konuştu: PYD'ye özerklik yok. Bu Türkiye'nin politikasıyla tutarlıdır."

17:49

Facebook sayfamızda okurlarımıza "Sizce ABD'nin silah yardımı ve Peşmergeler Kobani'de dengeyi değiştirebilir mi?" diye sorduk. İşte bazı yanıtlar:

Telif hakkı BBC World Service

17:30

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Direktörü Ufuk Ulutaş, Türkiye’nin peşmergenin geçişine izin verme kararının önceki tavrıyla değişmediğini söylüyor.

PYD yetkililerinin 'peşmerge değil, silah lazım' sözleri üzerine 'bir siyasi hakimiyet mücadelesi' yaşandığını kaydeden Ulutaş, ''PYD ile Barzani’nin arasının iyi olmadığını biliyoruz. PYD, aynı olumuz tavrını şimdi de gösterecek ve siyasi hakimiyeti paylaşmak istemeyecektir. Bu durum PYD’nin de samimiyetini gösterecek'' diyor.

Ulutaş, 'Türkiye PYD dışında kendi kontrolünde bir güç oluşturmayı amaçlıyor' sorusuna ise, ''Türkiye orada, siyasi bir çeşitliliğin olmasını tercih eder. Peşmerge de zaten sahada siyasi ve sosyolojik karşılığı olan bir hareket'' yanıtını veriyor.

Telif hakkı BBC World Service

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı BBC World Service

17:19

Telif hakkı Reuters

Bölge uzmanı, PKK ve Kürtler konusunda ''Kan ve İnanç'' adlı bir kitabı olan Aliza Marcus, silah desteğinin politikasında büyük bir değişim anlamına geldiğini, yıllar boyu ilişki kurmayı reddettikten sonra ABD'nin şimdi YPG ile temasa geçtiğini kayderken şöyle devam ediyor:

''Bu iki şey demek: birincisi ABD Kürt özerkliğinin ve milliyetçiliğinin bölgesel bir tehdit olmadığını anlıyor. Bu bir realite ve Kürtlerin bölgesel statükoya alışması değil, bölgenin Kürt taleplerine alışması gerekiyor. İkinci olarak, bu Erdoğan'ın büyük bir mağlubiyeti demek. Sadece 2 gün önce Erdoğan, Türkiye'nin hiçbir zaman YPG'ye silah gitmesine izin vermeyeceğini söylüyordu. YPG'yi IŞİD'le denk görüyordu. Ortaya çıkan o ki kimse ona inanmıyor. Erdoğan Washington tarafından göz ardı edildi ve bu durum Erdoğan'ı uluslararası arenada zayıf gösterdiği gibi siyasi olarak da zayıf ve Batı'nın önceliklerini anlamak konusunda yetersiz olduğunu ortaya koydu.''

Marcus'a göre, Türkiye'nin peşmergelerin Kobani'ye geçişine izin vermesi ise Ankara'nın desteklediği bir pozisyon.

''Özellikle de Barzani'yle yakın ilişkilere sahip olduğu dikkate alındığında Türkiye bunu YPG'nin Kobani'deki kontrolünü zayıflatmak olarak görüyor'' görüşünü dile getiren Marcus, şöyle devam ediyor:

''Ama PYD, KDP'nin Peşmergelerini kabul etmeyeceklerini söyledi. Sadece Kurdistan Yurtseverler Birliğine (Talabani'ye yakını siyasi oluşum) bağlı Peşmergeleri kabul edeceğini belirtti. Şu anda YPG'nin KDP yakını peşmergelere ihtiyaç duyduğunu sanmam -ki aynı zamanda KDP yakını bu peşmergelerin ileride YPG ile çatışma riski de var. IŞİD yenildikten sonra yeni bir çatışmaya ihtiyaç yok.''

17:18

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı BBC World Service

17:16

YPG (Halk Savunma Birimleri) Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada IŞİD'in Kobani'de ele geçirdiği bazı yerlerin örgütten geri alındığı belirtildi. Açıklamada birçok yerde IŞİD'in saldırıları nedeniyle çatışmaların sürdüğü belirtilirken, YPG'nin de karşı saldırılar düzenlendiği ve kent içinde ilerlediği söylendi.

17:06

Suriye sınırında bulunan BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu Kobani'nin doğusundan yükselen dumanları görüntüledi.

Telif hakkı BBC World Service

15:55

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmesine yardımcı olduklarını söyledi.

15:40

Telif hakkı EPA

Kobani Eşbaşbakanı Müslim: Bize Peşmergeden çok silah yardımı gerek

'Kobani Kantonu Eşbaşbakanı' Enver Müslim, ABD'nin Kobani'ye silah yardımı ve Peşmerge güçlerinin Kobani'ye gelmesi konusunu BBC Türkçe'ye değerlendirdi.

Müslim ABD uçaklarının havadan silah yardımıyla ilgili şunları söyledi:

"Dün akşam ABD uçakları Kobani'ye silah yardımında bulundu. Gençler de gitti silahları aldı. Bize silah, ilaç ve gıda yardımında bulundular. Aldığımız malzemeler yerine sağlam bir şekilde ulaştı. Bize bu yardımı yapanlara teşekkür ediyoruz. Yardımların sürmesini istiyoruz. IŞİD'i bitirmemiz için silah şarttır."

Müslim Peşmerge güçlerinin Kobani'ye gelmesine ihtiyaç olmayabileceğini bu güçlerin önce YPG ile görüşmeleri gerektiğini belirtti:

"Peşmerge'nin bize gelmesinden çok bize silah gerekiyor. Eğer Peşmerge gelecekse YPG ile irtibata geçsin. İhtiyaç olursa YPG 'gelin' der. Eğer olmazsa 'silah yardımı yapın' der. İhtiyaç olmazsa Peşmerge kendi bölgesinde IŞİD'e karşı savaşsın, bize silah da göndersin. Savaşacak gençlerimiz var."

Müslim, Kobani'deki çatışma ortamını değerlendirirken, çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü, IŞİD'in ilerlemek istediğini ancak ilerleyemediğini, Kobani'nin yüzde 70'inin YPG'nin; yüzde 30'unun ise IŞİD'in elinde olduğunu söyledi.

15:00

Telif hakkı AP

'Kobani'de durum sakin- Havadan atılan silahların niteliği net değil'

BBC Türkçe'nin görüştüğü Kobani'deki Azadiya Welat Gazetesi Muhabiri Abdurrahman Gök iki gün önceki çatışmalardan sonra kentteki durumun sakin olduğunu bildirdi. Gök "İki gün önce yoğun çalışmalar vardı. Işid Cerablus tarafından getirdiği takviye güçle özellikle kentin doğu ve güneyinde yoğun saldırılar gerçekleştirmek istedi. Bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları yapmak istediler. Havan toplarıyla kent dövülmeye çalışıldı. Karada da göğüs göğüse çarpışmaya girildi. IŞİD'in bu saldırılar sonucu ilerleme kaydetmek bir tarafa elindeki bazı mevzileri de kaybetti." dedi.

Amerikan uçaklarının havadan silah yardımı yapıtığını doğrulayan Gök, silahların niteliği konusunda bir bilgileri olmadığını kaydetti. Gök "YPG Kanton Şoreş Hesen yardımların gece Kobani'ye ulaştığını, ilaç ve cephane yardımı yapıldığını söyledi ve yardımı yapanlara isim vermeden teşekkür etti. Hesen ayrıca IŞİD'in Kobani'den tamamen çıkartılması için bu yardımların devam etmesi gerektiğini söyledi. Ama ne tür silahlar olduğunu söylemediler'' diye konuştu.

14:40

Facebook sayfamızda Iraklı Kürt Peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmesine Türkiye'nin izin verdiği iddiaları bizzat Bakan Çavuşoğlu tarafından doğrulanmasına yapılan yorumlardan bazıları şöyle;

Telif hakkı BBC World Service

Telif hakkı BBC World Service

Telif hakkı BBC World Service

14:30

Telif hakkı REUTERS

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cebbar Yaver, ABD'nin Kobani'ye silah yardımını ve Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçişi konusunu BBC Türkçe'ye değerlendirdi.

Yaver, ABD'nin Kobani'ye gönderdiği silahların, kendi yönetimlerine yapılan yardımlardan gittiğini belirterek, şunları söyledi:

"Yardım ve Peşmerge göndermek için uğraşıyoruz, bu uğraşılarımıza devam ediyoruz. Dün gece bu sonuçlarımız başarılı oldu ve ABD uçakları tarafından yardımlar gönderildi."

"Yapılan yardım hafif silah, askeri malzeme ile cephanelik yardımı oldu. Bize yapılan yardımlardan, bizim bölgeden onlara göndermiş olduk, Kobani'ye yardım yapma uğraşlarımız sonuçsuz kalmadı ve yardım ulaştırıldı."

Bakanlık Sözcüsü, Peşmergelerin Kobani'ye hangi yol üzerinden ve nasıl gönderileceği konusunda bilgi vermezken bu konudaki görüşmelerinin ve çabalarının sürdüğünü söyledi.

14:27

Peki Türkiye, hangi yasal gerekçeyle peşmergelerin geçişine izin verecek? Uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Çağrı Erhan, yasal zeminin tezkere olduğuna dikkat çekiyor.

Telif hakkı BBC World Service

14:17

Telif hakkı AFP

Amerikan güçleri, Irak'ta peşmergelere ve Ezidilere krizin başlamasından kısa bir süre sonra destek sağladı, ancak Suriyeli Kürtlere silah yardımı için ise, 35 gün beklendi. Peki neden? BBC Dünya Servisi Radyosu'nun Newsday programı bu soruyu Oklahoma Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi'nden Joshua Landis'e sordu:

''ABD, IŞİD konusunda Suriye'deki gruplarla işbirliği yapmaktan uzun süre kaçındı. Ancak eskiden 200 bin nüfusu varken şimdi boşalan Kobani'de PYD savaşçıları haftalardır direniyor. Kahramanca bir savunmaya dönüştü onların savaşı. ABD de Kobani'yi savunmanın, silah göndermenin onlara fazla bir maliyeti olmayacağının ve IŞİD'e ciddi zarar verdiğinin farkına vardı. Çünkü ABD'nin de IŞİD'le mücadelesinde iyi bir habere ihtiyacı var. Suriye'deki Sünni gruplara silah yardımı yapmıyorlar; bu yüzden ciddi bir eleştiri yağmuru altındalar. CIA'e göre Suriye'de 1500 farklı isyancı grup var. Ve bunlar arasında Kürtler, iyi bir ortak gibi görünüyor. Tabii Türkler ateş püskürüyordur herhalde, çünkü bu Suriye'de bağımsız bir Kürdistan'ın başlangıcı olabilir.''

Landis, zamanlama konusunda ise, ''IŞİD bütün gücüyle yükleniyor ve dünya bu küçük Kürt toprağının direnişini yerine mıhlanmış izliyor. ABD önce fazla birşey yapamayacağını düşündü. Kobani'yi kaderine terk etmeye karar verdi. Şimdi ise fazla bir çaba göstermeden yaptıkları yardımla, müthiş bir sonuç alıyorlar: IŞİD başka yerlere yönelmek yerine buraya ciddi bir yığınak yaptı ve üstelik de küçük düşüyor'' dedi.

14:00

Telif hakkı Reuters

SON DAKİKA: ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ''Kürtlere yardım etmemek sorumsuzluk ve ahlaken zor bir tutum olurdu'' dedi.

Kerry, Suriye'deki Kürtlere silah yardımının ABD politikasında değişiklik anlamına gelmediğini, krize anlık bir müdahale olduğunu Türk tarafına söylediklerini de vurguladı.

13:55

Pazar gecesi geç saatlerde, Türkiye'nin pozisyonunda değişikliğe işaret eden ilk gelişme yaşandı.

ABD ordusu, Kobani'deki Kürt güçlere havadan silah yardımı yapıldığını açıkladı. Ardından da sabah saatlerinde de, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, peşmergelerin Kuzey Irak'tan Türkiye güzergâhı kullanılarak Kobani'ye geçişine yardım edeceğini duyurdu.

Türkiye'nin tavır değişikliğinin nedeni net değil.

Reuters haber ajansının haberine göre, Türkiye, silah sevkiyatı sırasında kendi hava sahasının kullanılmadığını açıkladı.

13:40

Telif hakkı AFP

Türkiye kısa bir süre öncesine kadar PYD güçlerine silah yardımı yapılmasına itiraz ediyordu, peşmergelerin geçişine de karşıydı.

Cumartesi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''PYD'ye silah desteği vermek ve PYD'ye verilecek silah desteğiyle IŞİD'e karşı burada cephe oluşturma'' planlarına karşı çıkmış, şunları söylemişti:

''PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür. Bir terör örgütüne kalkıp da bize dost olan NATO'da beraber olduğumuz Amerika'nın böyle bir desteği, açıktan açığa söyleyerek bizden 'evet' ifadesini, yaklaşımını beklemesi çok çok yanlış olur, böyle bir şeyi bizden beklemesi mümkün değil, böyle bir şeye de biz 'evet' diyemeyiz."

13:30

Telif hakkı Pentagon

IŞİD'in aylardır ele geçirmek için Kobani'de çatışmanın seyrini değiştirebilecek iki gelişme yaşandı bugün.

Amerikan Savunma Bakanlığı, Kobani'deki Kürtlere havadan silah yardımı yaptığını açıkladı.

Türkiye ise, peşmergelerin Kobani'ye geçişine yardımcı olacağını duyurdu.

Ayrıntılar okurlarımızın ve takipçilerimizinde katkıda bulunabileceği canlı anlatım sayfamızda olacak.

BBC Türkçe'ye Twitter üzerinden @bbcturkce, Facebook üzerinden ise, www.facebook.com/bbcturkceservisi adreslerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili haberler