Türkiye peşmergenin Kobani'ye geçişine yardım edecek

Telif hakkı AFP

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Iraklı Kürt peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmesine yardımcı olduğunu doğruladı.

Bundan önceki saatlerde Erbil merkezli Rudaw haber ajansı Türkiye'nin Barzani'ye bağlı Kürt kuvvetlerine geçiş izni verdiğini duyurmuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği basın toplantısında peşmergenin Türkiye'den geçişi konusunda fazla bir ayrıntıya girmedi.

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD ve silahlı kanadı YPG'nin yanında savaşan 7-8 başka grubun da olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmergenin Kobani'ye geçmesine izin verdiklerini ancak bunun PYD'yi bir tehdit olarak görmeyi sürdürdüklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı, ''Tabii burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da var. PYD'nin Suriye'ye yönelik amaçları Özgür Suriye Ordusu ÖSO'dan farklıdır. Yani sadece Suriye'nin belli bir bölgesini kontrol etme amacı gütmektedir aynı IŞİD gibi. Dolayısıyla bunun Suriye'nin geleceği ve demokratik yapılanması için bir tehdit olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla PYD bu emellerini sürdürdükçe ÖSO'nun da Türkiye'nin de desteğini alamaz. Burada PYD'nin de diğer unsurların da buradaki politikalarını değiştirmesi, bu emellerinden vazgeçmesi gerekiyor.'' diye konuştu.

Çavuşoğlu'nun basın toplantısı, ABD'nin IŞİD kuşatması altındaki kente havadan silah yardımı yaptığını duyurmasını izliyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Kobani'deki Kürt savaşçılara hava yoluyla "silah, askeri mühimmat ve tıbbi yardım ulaştırıldığını" açıkladı.

Telif hakkı Pentagon

Hafta içinde ABD'nin, YPG'ye silah desteği vereceği iddiaları gündeme gelmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü yaptığı konuşmada, böyle bir girişimi desteklemeyeceklerini ifade etmişti.

Erdoğan konuyla ilgili olarak şöyle konuşmuştu:

"Son günlerde bir şeyler dolaşmaya başladı. Nedir o? PYD'ye silah desteği vermek ve PYD'ye verilecek silah desteğiyle IŞİD'e karşı burada bir cephe oluşturmak. Tamam da PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür. Bir terör örgütüne kalkıp da bize dost olan NATO'da beraber olduğumuz Amerika'nın böyle bir desteği, açıktan açığa söyleyerek bizden 'evet' ifadesini, yaklaşımını beklemesi çok çok yanlış olur, böyle bir şeyi bizden beklemesi mümkün değil, böyle bir şeye de biz 'evet' diyemeyiz."

Erdoğan'ın itirazlarına rağmen, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın yaptığı basın açıklamasında, Kobani'ye birkaç hava operasyonu gerçekleştirildiği ve Irak'taki Kürt yetkililerin gönderdiği silah, askeri mühimmat ve tıbbi malzemelerin hava yoluyla kente ulaştırıldığı kaydedildi.

Telif hakkı AFP

BBC Dünya Servisi Radyosu'nun Newsday programına konuşan Orta Doğu uzmanı Joshua Landis, ABD yönetiminin gecikmeli de olsa Kobani'deki Kürtlerin yardım çağrılarına karşılık vermeye karar verdiğini söylüyor.

Oklahoma Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi'nde görevli Joshua Landis, ''ABD, IŞİD konusunda Suriye'deki gruplarla işbirliği yapmaktan uzun süre kaçındı. Ancak eskiden 200 bin nüfusu varken şimdi boşalan Kobani'de PYD savaşçıları haftalardır direniyor. Kahramanca bir savunmaya dönüştü onların savaşı. ABD de Kobani'yi savunmanın, silah göndermenin onlara fazla bir maliyeti olmayacağının ve IŞİD'e ciddi zarar verdiğinin farkına vardı. Çünkü ABD'nin de IŞİD'le mücadelesinde iyi bir habere ihtiyacı var. Suriye'deki Sünni gruplara silah yardımı yapmıyorlar; bu yüzden ciddi bir eleştiri yağmuru altındalar. CIA'e göre Suriye'de 1500 farklı isyancı grup var. Ve bunlar arasında Kürtler, iyi bir ortak gibi görünüyor. Tabii Türkler ateş püskürüyordur herhalde, çünkü bu Suriye'de bağımsız bir Kürdistan'ın başlangıcı olabilir.'' diyor.

İlgili haberler