Davutoğlu: Şiddete dönen her eylem suç

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümetin üzerinde çalıştığı yeni 'Güvenlik Paketi'nin ayrıntılarını açıkladı.

AKP'nin TBMM Grup toplantısında paketin içeriğini anlatan Davutoğlu, "Aldığım brifingden sonra bakanlıklarımızın yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç var. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün etkinliğini ve esnekliğini güçlendirecek tedbirler alacağız" dedi.

"İç Günvelik Reformu" paketinde, Yüksek Askeri Şura tarafından gerçekleştirilen Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları atamalarının doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanması planlanıyor.

Bu kapsamda askeri konular hariç, atama, değerlendirme ve sicil benzeri konulardaki tüm yetki, İçişleri Bakanı ve Bakanlığı'na veriliyor.

Gözaltı süresi uzuyor

Yeni pakette, şiddete dönüştürülen her türlü eylemin suç sayılması planlanıyor. Bu kapsamda molotof kokteyli de "saldırı aracı" olarak değerlendiriliyor.

Yeni paket kapsamında gösterilerde maske, eşarp benzeri eşyalarla "yüzün kapatılmasına" da izin verilmiyor. Gösterilere silahla katılanlara ilişkin cezanın arttırılması planlanıyor.

Yeni Güvenlik Paketi'nde ayrıca gözaltı sürelerinin uzatılmasına yönelik düzenlemeler de yer alıyor.

Tweetlere tedbir

Gösterilerde oluşan zararların 'suçluya' rücu edilmesine yönelik düzenlemeler öngörülen pakette, sanal ortamda "şiddete, nefrete çağrı dili" anlamına gelecek uygulamalar, ifadeler ve yapılan bazı çalışmalar suç olarak değerlendiriliyor.

Başbakan Davutoğlu'nun ayrıntılarını verdiği pakette, bu kapsamda öncelikle sadece bu yöndeki tweetlere dönük tedbirler alınması, "yaygın şiddete dönüşen durum" söz konusu olduğunda ise tedbirin sanal ortamın tümünü kapsaması yer alıyor.