Taksim Dayanışması davasının ikinci duruşması yapıldı

Telif hakkı cumhuriyet

İstanbul'da Gezi Parkı olaylarında gözaltına alınan ve haklarında dava açılan Taksim Dayanışması üyelerinin de yargılandığı ikinci duruşmada hakim sanık avukatlarının "yargılanmaya son verilmesi talebinin reddine" karar verdi.

Davada aralarında Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Ayşe Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, HDP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek'in de bulunduğu 26 kişi yargılanıyor.

Duruşmada eksik kalan ifadelerden İsmail Sürücü savunmasını yaptı. Sürücü savunmasında, "tamamen barışçıl bir şekilde Gezi Parkı'na gitmek istiyorduk. Gözaltına alındım" dedi.

Sanık avukatlarından Turgut Kazan ise bir önceki duruşmada dile getirdikleri, yargılamanın Anayasa'ya aykırılık iddialarının karara bağlanmasını talep etti.

Avukatlardan Arzu Becerik ise 1 Mayıs 2008 yılındaki olaylarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını hatırlatarak, "Şimdi burada da aynı süreç mi yaşanacak" dedi.

Avukat Yıldız İmrek ise "derhal beraat kararı verilmesi talebinde" bulundu.

Duruşmayı CHP'li vekiller Melda Onur, Kadir Gökmen Ögüt'ün yanı sıra Akın Birdal da takip etti.

Salon'un küçük olması nedeniyle duruşmayı takip etmek isteyen pek çok kişi salona giremedi.

Duruşma 20 Ocak 2015 tarihine ertelendi.

26 kişinin beşi 'örgüt liderliği' ve '2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten yargılanıyor ve haklarında 17 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Aralarında Aral Demirci, Öner Yakasız, Kamil Tekerek ve Erkan Baş'ın da bulunduğu diğer 21 şüphelinin de 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten' 10'ar yıl hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

İlgili haberler