İstanbul'da konsolosluklarda "sarı toz" alarmı

Telif hakkı DHA

İstanbul'da Kanada Başkonsolosluğu'na zarf içinde "sarı toz" gönderildiği, polisin alarm durumuna geçtiği belirtiliyor.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, Levent'te bir iş merkezinin 16. katında bulunan Kanada Başkonsolosluğu'na gelen zarfın içindeki sarı renkli toz alarma neden oldu.

Haberde Başkonsolosluk görevlilerinin sabah geldiklerinde gördükleri zarfı açtıkları ve zarftan sarı renkli toz çıkması üzerine polisin durumla ilgili olarak bilgilendirildiği belirtildi.

Bunun üzerine başkonsolosluğa gelen olay yeri inceleme ekiplerinin, bomba uzmanları ve sağlık ekiplerine haber verdikleri, AFAD ekiplerinin de olay yerine geldikleri ifade edildi.

Özel giysili AFAD ekiplerinin zarftan çıkan sarı renkli tozu inceledikleri kaydedildi.

Doğan Haber Ajansı'nın haberinde Almanya ve Belçika konsolosluklarında da inceleme yapıldığı belirtildi.

Tozdan numune alındı

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan AFAD Basın Müşaviri Doğan Eşkinat, "Bölgeye üç tane Kimyasal Biyolojik ve Nükleer durumlardan sorumlu KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer) ekiplerimizi gönderdik. Sivil Savunma Dairesi'ne bağlı olarak çalışıyorlar. İstanbul'daki acil müdahale birliğinden üç ekip bölgeye gönderildi." dedi.

Eşkinat, ellerinde sadece Kanada Konsolosluğu ile ilgili bilgi olduğunu belirtti ve yapılan çalışma ile ilgili şu bilgileri aktardı:

"Orada bir sarı tozdan bahsediliyor. Oradaki tozdan numune alındı. Gerekli testleri yapılacak ve bölgenin temizlenmesi gerçekleşecek. Temizlenmesi ve çevreye bir etkisi olmamasının sağlanması ve çevrenin güvenli hale getirilmesi işlemi yapılıyor."

Eşkinat ayrıca AFAD bünyesindeki 11 arama kurtarma birliğinin de bu tür durumlara karşı tedbir için "alarm durumuna" geçirildiğini belirtti.