Davutoğlu: Kimse güvenlik güçleriyle teröristleri aynı zeminde göremez

Telif hakkı REUTERS

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumartesi günü Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde üç askerin öldürülmesiyle ilgili olarak 'kimsenin güvenlik güçleriyle teröristleri aynı zeminde göremeyeceğini' söyledi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde birisi jandarma uzman çavuş, ikisi jandarma er üç asker Cumartesi günü uğradıkları silahlı saldırı sonucu ölmüştü.

Davutoğlu, "Kimse devletin meşru güvenlik güçleriyle teröristleri aynı zeminde, düzlemde göremez. 'Şurada teröristlere dönük bir operasyonda 3 terörist öldürüldü diye misilleme' gibi bir mantığı kabul etmemiz mümkün değildir. Hain saldırıyı gerçekleştirenler mutlaka cezalandırılacaktır" diye konuştu.

'HDP'nin açıklamasını hedef aldı' iddiası

Sosyal medyada yapılan yorumlarda Davutoğlu'nun bu açıklamasıyla HDP'yi (Halkların Demokratik Partisi) hedef aldığı iddia edildi.

HDP, Yüksekova'daki saldırı üzerine yaptığı açıklamada 'kaygılı ve üzüntülü olduğunu' belirtmişti.

Açıklamanın başında, "23 Ekim'de Kağızman'da 3 HPG gerillasının infaz edilmesinden sonra bugün de Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 3 asker öldürüldü" ifadesi yer almıştı.

Telif hakkı DHA

Davutoğlu'nun son açıklamasıyla HDP'nin bu ifadelerini eleştirdiği iddia edildi.

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer teröristler bir baraj inşaatına saldırırsa oradaki güvenlik güçlerimizin görevi onları durdurmaktır. Ülke güvenliğine saldırmak isteyenler hak ettikleri cevabı alacaklardır. Başta Valimiz yetkililerin her birine aynı talimatı verdim: Bu haince eylemi gerçekleştirenler takip edilecek ve ha ettikleri cezayı bulacaklar."

Altı kişi gözaltına alındı

Bu arada Yüksekova'da gerçekleştirilen saldırıyla ilgili altı kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Gözaltına alınan kişilerin Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulandığı belirtildi.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanması için soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

İlgili haberler