Irak: IŞİD iki bölgede 'geriletildi'

Telif hakkı Reuters

Kuzey Irak'taki Kürt güçler Zumar kentini IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanlarının elinden geri aldıklarını açıkladı.

Güneyde ise Irak güvenlik güçleri, IŞİD'i başkent Bağdat yakınlarındaki Curf el-Sakhar'dan dışarı çıkardıklarını duyurdu.

Bu operasyonun Şiilerin hac yolunu güvenlik altına almak için düzenlendiği belirtildi.

Öte yandan ABD ordusundan yapılan açıklamada ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Cuma ve Cumartesi günü Irak'ta IŞİD'e karşı 22 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

Lübnan'da ise ülkenin ikinci büyük kenti Trablus'un merkezinde IŞİD'le bağlantısı olduğu düşünülen Sünni militanlarla askeri güçler arasında yaşanan çatışmada altı asker öldü.

Peşmerge güçleri ABD hava saldırılarının desteğiyle IŞİD'i Zumar merkezinden ve çevresindeki bazı köylerden dışarı çıkardıklarını söyledi.

'Zumar, Sincar açısından önemli'

Zumar, Haziran ayında IŞİD tarafından ele geçirilen Musul'un 60 km kuzeyinde yer alıyor.

BBC'ye konuşan Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yaver, 'Zumar'ın geri alınmasının önemli bir gelişme olduğunu ve bunun, Peşmerge'nin Sincar'ı özgürleştirme planlarını kolaylaştıracağını' söyledi.

Telif hakkı AP

IŞİD, Ağustos ayında Sincar'ı ele geçirmiş ve çoğunluğu Yezidi olmak üzere binlerce Sincar sakinini kenti terk etmek zorunda bırakmıştı.

Reuters haber ajansına konuşan Iraklı bir yetkili, Curf el-Sakhar'ın IŞİD'den geri alındığını ve buradaki yönetim binalarına Irak bayrağının asıldığını söyledi.

IŞİD'in Curf el-Sakhar'daki varlığının Şii hacıları tehdit ettiğini bildiriliyor. Zira Curf el-Sakhar hac yolu üzerinde bulunuyor.

Curf el-Sakhar'ın ele geçirilmesinin Irak güçlerine, yakınlardaki Anbar Eyaleti'ndeki IŞİD militanlarına saldırmak için kolaylık sağlayacağı belirtiliyor.

İlgili haberler